Kad pomislimo na kravatu, mnogi se odmah uozbilje ili pomisle na neku važnu svečanost ili poslovni sastanak. Kravatu su ozbiljno shvatili i učenici Osnovne škole Slavka Kolara u Kravarskom. Osim što su naučili o njezinoj povijesti i kako se kravata veže, pritom su se i dobro zabavili.
Najprije su, međutim, trebali dobro pretresti ormare u svom domu, a onda i uvjeriti roditelje da taj poseban odjevni predmet trebaju sa sobom ponijeti u školu. S druge strane, to su također trebali učiniti i učiteljice i učitelji.
Uzeli kravate od očeva i muževa
„Učenici su tom prigodom posudili kravate od svojih tata, učiteljice od muževa, učitelji su uzeli svoje i svi zajedno smo tako stigli u školu“., ispričala nam je učiteljica Vesna Cundeković, čiji je zadatak bio sve naučiti kako se kravata veže.
Na kraju im je nakana i uspjela. Svaka učenica i učenik te njihovi nastavnici oko vrata su imali svoju kravatu i time obilježili njezin Svjetski dan.
Na satu likovne kulture, zajedno s učiteljicom Tajanom Brnić izradili su različite kravate od papira kojima su ukrasili i školu.
Kravata izvorni hrvatski proizvod
Mališani su nam ispričali kako sada znaju sve o kravati. Da je ona dekorativni odjevni predmet, oblika vrpce, koji se nosi oko vrata provučen ispod ovratnika košulje, izrađen od svile ili nekog drugog platna. Doznali su i to da se kravata smatra izvornim hrvatskim proizvodom, a raširila se Europom u 17. stoljeću upravo posredstvom hrvatskih vojnika u tridesetogodišnjem ratu, na kojima je postala prepoznatljiv modni detalj. Među prvima su je prihvatili Francuzi, pa u njihov jezik dolazi pod nazivom cravate, a kasnije i u druge europske jezike pod sličnim nazivima.
Prigodno je slaveći, naučili su i kako je Hrvatski sabor 2008. godine iskazao kravati posebnu počast proglasivši Dan kravate koji se obilježava 18. listopada.
Galerija fotografija: