Prijava

Vaša prijava

Koliko znate o projektu „U mojem dvorištu – In My Back Yard”?


Projekt „In my back yard“, ili po našem „U mojem dvorištu“ nešto je o čemu ste zasigurno već čuli, ali možda niste u potpunosti sigurni o čemu je riječ. Kako bi stvari bile jasnije tu je Marko Ružić, voditelj projekta koji pojašnjava detalje, otkriva otkud suradnja sa Slovenijom, koja je svrha ovog projekta, te najavljuje završnu konferenciju i svečano otvorenje reciklažnog dvorišta Mraclinska Dubrava 25.studenog 2015. godine.

„Radi se o projektu „In my back yard“ koji je dio operativnog programa Slovenija-Hrvatska 2007.-2013., financiran sredstvima EU, i provodi se na području grada Velike Gorice, i grada Velenje. Partneri na projektu osim spomenutih gradova su VG Čistoća d.o.o. i Školski centar Velenje.“ – rekao je Ružić.

Kako je došlo do suradnje sa Slovenijom?

„Kad smo sastavljali koncept projekta, nismo razmišljali o tome gdje ćemo ga točno prijaviti, ali u tom trenutku se pojavio Natječaj operativnog programa Slovenija – Hrvatska, pa je bilo zgodno naći partnere iz Slovenije koji imaju slične potrebe za gospodarenje otpadom.“ – pojašnjava Ružić.

Velenje u odnosu na Veliku Goricu je par koraka ispred, uređuju svoj Centar ponovne uporabe predmeta izdvojenih iz tokova otpada „to je jedan dosta novi koncept, kod nas nije široko primijenjen, a radi se o tome da se glomazni otpad ne baca na smetlište, ili odvozi putem velikih kontejnera, nego se odvozi po pozivu, što ćemo i mi morati uskoro primjenjivati, pritom se iz glomaznog otpada izdvajaju predmeti koji se mogu ponovno koristiti, urediti, obnoviti ili popraviti, te staviti na tržište po nekim simboličnim cijenama kako bi bili pristupačni ljudima koji nemaju previše novca.“

“Mi još uvijek odlažemo neobrađeni otpad, izdvajamo vrlo male količini iskoristivih sirovina, negdje smo na deset posto posljednjih godina. Ovom studijom preporuka je da se odustane od uličnih kontejnera, jer bi oni morali biti pred svakom kućom, a to je preskupo, poprilično neizvedivo, a k tome, kako bi grad izgledao?” – kaže Ružić.

Hoćemo li uspjeti ispoštovati rokove kako nas EU ne bi kaznila?

„Nažalost, prve uvjete nismo uspjeli ispuniti. Prvi uvjet je bio smanjenje količine odloženog organskog otpada na odlagališta, ove godine uz sufinanciranje Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost ove godine nabavili smo 1200 kućnih kompostera koji su podijeljeni građanima, no na naših dvadeset i nešto tisuća korisnika to nije neka velika količina. Jedino rješenje je uvođenje odvojenog sakupljanja biootpada na kućnom pragu gdje ćemo mi od korisnika preuzimati otpad u zasebnu kantu i odvoziti ga na odlagalište.“ – ističe Ružić.

Što je sa građanima koji žive u stanovima, kako će oni odvajati otpad?

„U prostorijama zgrada gdje se sakuplja otpad bit će postavljene kante, kao pilot projekt nabavili smo kante za odvajanje papira i ambalažnog otpada, to će biti prvi korak, slijedeći korak kad riješimo uvjete za zbrinjavanje biootpada, doći će i do njegovog odvojenog sakupljanja.“ – rekao je Ružić te dodaje da je osnovni cilj ne dizati cijene krajnjim korisnicima.

Završna konferencija projekta „U mojem dvorištu – In My Back Yard“

Reciklažno dvorište Mraclinska Dubrava jedno je od najuređenijih u Hrvatskoj, površine 4300m2. Veći dio dvorišta namijenjen je odvojenom sakupljanju i razvrstavanju otpada koje će obavljati sami korisnici – građani i tvrtke koji dovoze korisni otpad, te gradsko komunalno poduzeće VG Čistoća d.o.o. koje će odvojeno sakupljeni otpad iz domaćinstava dovoziti na ovu lokaciju radi sortiranja i pretovara u veće spremnike radi prijevoza do konačnog obrađivača. Svečano otvorenje ovog reciklažnog dvorišta biti će 25.studenog 2015., a toga dana održat će se i Završnoj konferenciji projekta „U mojem dvorištu – In My Back Yard“ na kojoj će biti dosta zanimljivih prezentacija, biti će tu i slovenski partneri, ali i mnogi drugi. Ukoliko i sami želite sudjelovati na konferenciji prijaviti se možete na www.imby.hr, a putem te web stranice možete doznati i detalje vezane uz projekt.

Cijeli razgovor s Markom Ružićem poslušajte putem linka.


Posjet Interliberu

Što je zima bez – sarme?