Zahvaljujući sjajnom pitanju na posljednjoj sjednici Gradskog vijeća djece i mladih održanoj u listopadu 2015. koje su gradonačelniku Draženu Barišiću uputili predstavnici viših razreda osnovnih škola, uskoro se bliži dan realizacije jednog zanimljivog pilot projekta pod nazivom „Let’s go out“. Pitanje je glasilo „Što je s nama koji smo premali da bi vikendom izlazili van, a preveliki da bi bili doma?“ Bio je to znak gradonačelniku da se obrati Upravnom odjelu za predškolski odgoj, školstvo i šport i pročelniku Krešimiru Ačkaru, te im postavi zadatak da se pobrinu kako obogatiti društveni život djece u dobi od 13 do 16 godina i da im na nekoj atraktivnoj lokaciji omogući da mogu izaći i zabaviti se, svojstveno njihovoj dobi.
Gradonačelnik Barišić uputio pismo roditeljima
Kako je u pismu koje je uputio roditeljima istaknuo gradonačelnik Dražen Barišić: „Biti roditelj zasigurno je najzahtjevnija uloga koju čovjek u svom životu može iskusiti. Briga o vlastitom djetetu, odnosno djeci, najizazovnija je obaveza s kojom se kao roditelji susrećemo. Kao roditelj, ali i kao gradonačelnik, želim djeci pružiti što više, omogućiti ispunjavanje njihovih želja, ali i osigurati sigurno provođenje određenih programa i njihovo odrastanje u našem gradu. U svom poslu često komuniciram s djecom i mladima u vezi njihovih želja i potreba. Ravnopravno s njima komuniciram i diskutiram o onome što traže, te u tom smislu, sa svojim suradnicima donosim određene odluke. Prije nego odluku donesemo, komentiramo ju s djecom i mladima, predstavnicima Dječjeg gradskog vijeća i Savjeta mladih Grada Velike Gorice. Tako se u navedenim razgovorima, nametnula potreba za organizacijom izlazaka djece koja nisu navršila 18 godina.“
Bez suglasnosti nema ulaska u klub
Nije trebalo proći puno vremena. Osmišljen je pilot projekt u suradnji s Clubom 100, Policijskom postajom Velika Gorica, osnovnim i srednjim školama te predstavnicima Gradske uprave Grada Velike Gorice. Djeca su na satu razredne nastave i preko plakata upoznata s projektom, a kako će to zapravo izgledati u praksi pojasnio nam je pročelnik Upravnog odjela za predškolski odgoj, školstvo i šport, Krešimir Ačkar. „Dijete koje želi izlaziti subotom u Club 100 u vremenu od 19-22 sata, u svojoj školi treba se javiti pedagogu ili stručnom suradniku koji će ima dati suglasnost, koju prvo trebaju potpisati roditelji, nakon čega je djeca vraćaju u školu stručnim službama, koje pak nadalje tu istu suglasnost prosljeđuju Upravnom odjelu za školstvo, te onda oni čine završni korak i šalju tu suglasnost službi osiguranja u Clubu 100. Dijete će na ulazu potražiti svoje ime na listi i samo oni na popisu mogu ući, jer se želi zaštiti djecu koja se žele zabaviti u skladu sa svojim godina.“
Dolaskom u Club 100, djeca plaćaju ulaz 15 kuna, a tom ulaznicom će imati pravo na konzumaciju bezalkoholnog pića po izboru, uz što je važno naglasiti strogu zabranu točenja alkoholnih i energetskih pića kao i zabranu pušenja.
Cijeli tekst pročitajte u novom 349. broju Repotera.