Prijava

Vaša prijava

Stanari braniteljske zgrade u Teslinoj ulici nakon 17 godina dobit će vlasničke listove?


“Ja sam mislila da ću se onesvijestiti od sreće. Srca mi je počelo nabijati. Ostali stanari su nepovjerljivi i više nitko ne vjeruje da smo dobili darovnicu. Izgubili su nadu da ćemo dobiti papire, a svima nam trebaju”, rekla je Karmela Grgić Koprek, predstavnica stanara u zgrade u Teslinoj ulici, takozvane braniteljske zgrade u kojoj 136 obitelji već 17 godina od gradnje zgrade čeka svoje vlasničke listove.

 

“Dijelili su braniteljima stanove, a oni su osobnu iskaznicu dobivali na konto čestice jer nisu imali na temelju čega drugoga, vodili smo se kao oranica, kao nepostojeći, nas nigdje nije bilo. Ova zgrada je sramota. Zašto su im davali prava kad se ovako prema njima odnosi”, kaže predstavnica stanara.

 

Karmela Grgić Koprek

 

Stvari su se konačno pokrenule. Naime, osma točka zadnje, 20. sjednice Gradskog vijeća prošla je u javnosti dosta nezapaženo. Jednoglasnom odlukom gradskih vijećnika prihvaćen je Prijedlog Zaključka o ovlaštenju gradonačelnika Grada Velike Gorice za potpisivanje ugovora o darovanju nekretnine s Republikom Hrvatskom. No, što to zaista znači?

 

Povijest ‘nepostojeće’ zgrade

 

Stambena zgrada u Teslinoj izgrađena je 1999. godine za potrebe zbrinjavanja branitelja po tadašnjem Zakonu o pravima hrvatskih branitelja Domovinskog rata. Njenu izgradnju financiralo je tadašnje Ministarstvo obnove i razvitka, a Grad Velika Gorica darovao je zemljište za gradnju. U početku, branitelji su bili zaštićeni najmoprimci, a 2001. godine počinju otkupi stanova i prvi problemi – zgrada formalno ne postoji i nema potrebnu dokumentaciju.

 

“Stanove je Jadranka Kosor dijelila braniteljima prije izbora iako nisu bili riješeni imovinsko-pravni odnosi. Ljubili su se, dijelili su se ključeve, ali vlasničke listove im nije dala. Nemamo ih ni gotovo 18 godina kasnije“, objašnjava Grgić Koprek.

 

Braniteljska zgrada Teslina (4)

 

Legalizacija nije donijela očekivano rješenje

 

Prvo kretanje s ‘mrtve točke’ dogodilo se 2013. godine kada je pokrenut postupak legalizacije braniteljske zgrade u Teslinoj. Tada je izrađen i etažni elaborat, no problem je nastao jer nisu riješeni odosi Grada Velike Gorice i Ministarstva branitelja koje je financiralo izgradnju spomenute zgrade.

 

“Grad nam je dao vlasničke listove, no pobunilo se Ministarstvo koje je zgradu financiralo te su oni poništeni. Tada smo morali čekati da nas uvrste na sjednicu Gradskog vijeća kako bi gradonačelnik mogao potpisati dokument da zemljište daruje Republici Hrvatskoj, odnosno Ministarstvu branitelja jer je vrijednost zemljišta 1,540.000 kuna, a gradonačelnik bez suglasja Vijeća ne može potpisati dokumente vrjednije od milijun kuna. Na taj korak morali smo čekati tri godine”, kaže Karmela Grgić Koprek i dodaje “Ne znam zašto je toliko trebalo i jako me zanima zašto. Branitelji su se već spremali na pobunu. Hvala predsjedniku velikogoričkog gradskog vijeća (Tomo Vidović), te bivšoj direktorici i sadašnjem direktoru Gradskog stambenog gospodarstva (Gordana Hubak i Tomislav Landeka)  koji su nam mnogo pomogli.”.

 

Upravo je ovaj zadnji korak napravljen na posljednjoj sjednici Gradskog vijeća. Više ništa ne sprječava gradonačelnika da daruje zemljište Ministarstvu, a ono nakon toga može stanarima nakon 17 godina čekanja izdati vlasničke listove kako bi svaka od 136 obitelji zaista bila vlasnik svog stana i da to može dokazati – papirom.

 

Braniteljska zgrada Teslina (2)

 


Stanje vinograda zadovoljavajuće

Prezentacija borilačke vještine judo