Kako su živjeli stari Rimljani, što su jeli i s čim se zabavljali, mogu doznati svi koji danas do 20,30 sati posjete Šćitarjevo i arheološki park Andautoniju na manifestaciji ‘Dionizijske svečanosti’. Posebna atrakcija su nemilosrdne borbe gladijatora s mačevima i kopljima, koju predstavlja škola gladijatora „Spectacula Gladiatoria” iz Pule.
„Prezentiramo ono što se nekada održavalo unutar arena diljem svijeta, a to su gladijatorske borbe. Pokušavamo biti što precizniji i originalniji, od odjeće do zahvata u borbi. Sve to učimo u školi gladijatora iz povijesnih knjiga, a dečki koji to izvode već imaju iskustva u određenim borilačkim vještinama“, rekao nam je Šandor Slacki, sudac gladijatorskih igara.
Kod arheološkog parka postavljen je vojni logor u kojem boravi rimska vojska, posjetitelji mogu isprobati njihove ležajeve u šatorima, iskušati oklope, mačeve, štitove, koplja te gađati lukom i strijelom. Tu su i natjecanja u pečenju patke na ražnju, gurmanske radionice te vožnja u kvadrigi, igranje balota i antičkog nogometa, kao i brojne radionice antičkih zanata, poput lončara, klesara i kovača.
„Ovaj način kovačije se radio od kada postoji vijeka i svijeta, a tako i u vrijeme starih Rimljana. Ponovo vraćamo tradiciju i ručnu izradu predmeta, baš kao što su to činili naši stari“, napomenuo je Tihomir Želimorski iz udruge ‘Stari zanati’.
Na rimskoj tržnici posjetitelji mogu vidjeti čime su sve Rimljani nekada trgovali – od voća i povrća, meda, vina do raznim drvenih predmeta, a sve su pripremili lokalni OPG-ovi i gospodarstvenici iz LAG-a Zrinska gora-Turopolje. Najmlađi su zaokupljeni rimskom čitaonicom te antičkim radionicama, od kojih su najzanimljivije one arheološke.
„Djeca istražuju, čiste, baš kao da su na samom arheološkom nalazištu koji je u našoj neposrednoj blizini. Pronalaze predmet koji će na kraju uobličiti, zalijepiti i ocrtati svaki pojedini dio“, pojasnio je voditelj antičkih radionica Ivica Krakić.
Predsjednik Udruge Andautonija Mladen Zagorac ističe kako su Dionizijske svečanosti revitalizirale i unaprijedile Šćitarjevo jer one na zanimljiv način pričaju priču staru više od dvije tisuće godina.
„Ovo je mjesto za velika događanja i napretke, čak i one u turizmu. U ovome trenutku možemo reći i kako u Šćitarjevu žive Rimljani. Stvarno mi je drago što su se u organizaciju ove svečanosti uključili i mještani, naše udruge i klubovi pa smo vratili jedan duh zajedništva i prijateljstva“, poručio je Zagorac.
Galerija fotografija: