U poslovnici Hrvatske pošte u Kolarevoj ulici predstavljen je poštanski žig i prigodna kuverta sa slikom goričke kojnače. Filatelističko društvo ”Poštar” iz Zagreba na ovaj način odlučilo je obilježiti 110. obljetnicu osnutka goričkog konjskog tramvaja.
”Povodom važnijih obljetnica izdajemo prigodne omotnice i poštanske žigove, doduše u zadnje vrijeme nešto manje. Ovo nam je 405. primjerak kojeg smo izdali povodom obilježavanja nekog važnog datuma. To su drage uspomene. Kada radite ovakvu omotnicu morate proučavati povijesne činjenice o dotičnoj temi. Osim konjskog tramvaja u Velikoj Gorici, proučavao sam i povijest zagrebačkog konjskog tramvaja, osječkog, ali i električne tramvaje u Zagrebu, Puli, Rijeci, Dubrovniku i Opatiji”, objasnio je Krunoslav Tušek iz Filatelističkog društva ”Poštar”.
Zaljubljenika u poštanske marke i ostale poštanske memorabilije sve je manje zahvaljujući kodiranim naljepnicama kojima se danas sve češće markiraju poštanske pošiljke. Pasionirani skupljači jedva su dočekali priliku da dođu u posjed jubilarnog izdanja kuverte s prigodnim žigom. Među njima je bio Lajoš Molnar koji nam je otkrio da su mu za njegovu filatelističku zbirku izuzetno važna ovakva izdanja.
”Znače nam puno. Rijetko imate priliku doći u posjed takvog nečega, jer se žig vraća nazad pošti i ne možete ga više nikad naći”, rekao je gorički filatelist.
Obilježavanju velike obljetnice goričkog tramvaja priključila se i Gradska knjižnica koja će svoje pozive na proslavu 130. godišnjice osnutka poslati u prigodnim omotnicama. Ravnateljica Katica Matković Mikulčić otkrila nam je vezu između kojnače i Goričke knjižnice.
”Konjski tramvaj u Velikoj Gorici funkcionirao je kao dioničko društvo, a najveći broj dionica imala je Plemenita opčina turopoljska kao njegov osnivač. Zanimljivo je što je jedan od potpredsjednika skupštine društva bio Franjo plemeniti Lučić, župan Plemenite opčine i osnivač brojnih čitaonica diljem Turopolja”.
Kojnača je u srce Turopolja došla iz Zagreba, nakon što je tamo postala neisplativa. Stanovništvo ju je dočekalo s oduševljenjem. U to vrijeme u Hrvatskoj je malo gradova imalo organizirani tramvajski prijevoz, a upravo je Velika Gorica bila među prvima u zemlji.
”Kada je 1937. ukinut tramvaj građani su to doživjeli tragično. Štoviše, izdata je svojevrsna osmrtnica povodom gašenja kojnače. Ljudi su se bili naviknuli na uslugu konjskog tramvaja i nisu se mogli pomiriti s njegovim gašenjem”, istaknula je Neda Staklarević, savjetnica u zagrebačkom Tehničkom muzeju.
Žig s kojnačom do sutra će se nalaziti u središnjoj goričkoj Pošti, a nakon toga odlazi u filatelistički šalter poslovnice Hrvatske pošte u Jurišićevoj ulici u Zagrebu. Tamo će ostati mjesec dana, a nakon toga seli u Poštanski muzej.