Na jučerašnjoj sjednici Gradskog vijeća jednoglasno je prihvaćeno Izvješće o provedbi Strategije izjednačavanja mogućnosti osoba s invaliditetom za 2016. godinu. Svrha strategije je unapređenje, zaštita i osiguranje svih ljudskih prava i temeljnih sloboda osoba s invaliditetom. Izvješće je sastavio savjetnik gradonačelnika Velike Gorice za osobe s invaliditetom Darko Matić, a prezentirala ga je članica Povjerenstva za osobe s invaliditetom.
“Kao zaključak, mogu naglasiti kako Strategija uspješno se provodi već osam godina. Prošle godine su se nastavile realizirati brojne aktivnosti iz prethodnih godina koje po svojoj prirodi zahtijevaju kontinuitet. Neke od planiranih mjera nisu realizirane zbog kadrovskih, prostornih i financijskih razloga. No, provedene su neke mjere u većem opsegu od planiranog ili mjere koje nisu sastavni dio dosadašnje strategije”, kazala je na Gradskom vijeću Jela Matanović iz Povjerenstva za osobe s invaliditetom Grada Velike Gorice.
Prema podacima Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, u Velikoj Gorici je 5.819 osoba s invaliditetom, što je 9,2 posto stanovništva. Odnos Grada prema njima komentirao je i potpredsjednik Gradskog vijeća iz redova SDP-a Damir Šimunić.
“Bilo bi interesantno vidjeti koliko je osoba s invaliditetom zaposleno u gradskim poduzećima, ustanovama i gradu Velikoj Gorici u posljednjih osam godina. I bilo bi interesantno vidjeti koliko je Grad Velika Gorica zbog neispunjavanja te obaveze uplatio naknadu od 30 posto od minimalne plaće“, rekao je Šimunić, a na to je odgovorio zamjenik gradonačelnika Ervin Kolarec koji je rekao kako gradonačelnik često apelira na odgovorne osobe da u gradske institucije zaposle osobe s invaliditetom:”Da, to je jako važno i nas naša zajednica obavezuje da omogućimo osobama s invaliditeom da se zaposle u trgovačkim društvima, u Gradu Velikoj Gorici i njegovim ustanovama. Imamo osobe s invaliditetom koje rade i u Gradu Velikoj Gorici, a posebno u našim vrtićima”.
Jedno od glavnih pitanja bila je rasprava o Jahačkom klubu osoba s invaliditetom Hiron koji, osim sportskih aktivnosti, provodi i terapijsko te rekreativno jahanje za osobe s invaliditetom. Damir Šimunić upozorio je kako klub radi u jako lošim uvjetima te nema svoje prostorije zbog čega su dva konja u vlasništvu Kluba trenutno smještena u pansionu u Drnku. Podsjetio je i kako je gradonačelnik obećao izgraditi im prostorije za rad kluba u Donjoj Lomnici.
“Koliko ja znam kolega Črnjak je zadužen da pribavi određenu dokumentaciju, odnosno da se raspiše natječaj za izradu dokumentacije jer za takvu gradnju treba građevinska dozvola“, rekao je Zvonko Kunić, pročelnik Upravnog odjela za društvene djelatnosti.