Prijava

Vaša prijava

Na 5. sjednici Županijske skupštine prijepor oko načina provedbe programa


Održana je 5. sjednica Županijske skupštine Zagrebačke županije na kojoj su članovi raspravljali o programima razvoja iz područja gospodarstva, komunalne infrastrukture, poljoprivrede te pripreme i provedbe projekata koji će se financirati iz europskih fondova. Na temelju njih raspisuju se natječaji i javni pozivi namijenjeni poduzetnicima, obrtnicima, poljoprivrednicima, udrugama, gradovima i općinama. S obzirom da se vladajuća većina u predstavničkom tijelu (HDZ, HSU, HSLS i Bandić Milan 365 – stranka rada i solidarnosti) i izvršna vlast nisu uspjeli usuglasiti oko načina provedbe programa, spomenute točke župan Zagrebačke županije Stjepan Kožić (HSS) povukao je s dnevnog reda. Prijepor je nastao oko načina provedbe programa. Naime, dugi niz godina odluku o provedbi programa donosio je župan, a sada koalicija HDZ-a, HSU-a, HSLS-a i Bandić Milan 365 – stranke rade i solidarnosti inzistira da o tome odlučuje predstavničko tijelo, dok izvršna vlast smatra da to nije u skladu sa Zakonu o područnoj i lokalnoj samoupravi.

„Glavna točka prijepora je intencija trenutno vladajuće većine da derogira ovlasti župana“ – izjavio je Mihael Zmajlović (SDP). Župan Kožić izrazio je žaljenje što će se zbog nemogućnosti postizanja dogovora odgoditi raspisivanje natječaja. „Siguran sam da će korisnici biti izrazito nezadovoljni ako će se natječaji raspisati u drugoj polovici godine“ – poručio je Kožić. Damir Tomljenović (HDZ) rekao je da su i prije neki natječaji raspisivali u svibnju.

15.02.2018.-Zagreb-5. sjednica Županijske skupštine. Foto: Petra Rožić/Cityportal.hr

S dnevnog reda Kožić je skinuo i prijedlog odluke o osnivanju Javne ustanove Razvojne agencije Zagrebačke županije. Naime, temeljem izmjena i dopuna Zakona o regionalnom razvoju, trgovačko društvo Regionalna razvojna agencija Zagrebačke županije mora se transformirati u javnu ustanovu. Većina u Skupštini predložila je, pozivajući se na Zakon o ustanovama, niz amandmana kojim se čitav niz prava i dužnosti župana prebacuju na Županijsku skupštinu. Kožić je pojasnio da je njegov prijedlog odluke napravljen na temelju prijedloga kojeg je izradila Koordinacija direktora svih regionalnih agencija u Hrvatskoj i koja je usuglašena s Ministarstvom regionalnog razvoja i fondova EU. „Takva je odluka donesena i u Vukovarsko-srijemskoj i Zadarskoj županiji u kojoj je na vlasi HDZ, pa ne vidim razloga da druga pravila vrijede u Zagrebačkoj županiji“ – pojasnio je Kožić.

Županijskoj skupštini izvješće je podnijelo Povjerenstvo za procjenu šteta od elementarnih nepogoda za 2017. godinu. Ukupna šteta od svih elementarnih nepogoda (mraz, tuča, olujni i orkanski vjetrovi, suša) u 2017. godini za područje Zagrebačke županije, temeljem prihvaćenih konačnih izvješća gradskih i općinski povjerenstava, iznosi 95.982.675,86 kuna. Vlada Republike Hrvatske na sjednici od 28. prosinca 2017. godine donijela je Odluku o dodjeli sredstava žurne pomoći za ublažavanje posljedica elementarnih nepogoda nastalih u 2017. godini u Republici  Hrvatskoj  kojom je za 8 gradova i 15 općina s područja Zagrebačke županije te za Županijsku upravu za ceste osigurana pomoć u ukupnom iznosu od 3.974.893 kuna.

15.02.2018.-Zagreb-5. sjednica Županijske skupštine. Foto: Petra Rožić/Cityportal.hr

Donesen je i Plan razvoja palijativne skrbi za područje Zagrebačke županije 2018.-2022. Radi se o strateškom dokumentu koji predstavlja temelj za organizaciju i razvoj dostupne, kvalitetne i sveobuhvatne palijativne skrbi na području Zagrebačke županije, a za cilj ima unapređenje kvalitete života pacijenta koji boluju od neizlječivih malignih i progresivnih bolesti te osiguranje podrške njihovim obiteljima.

Među ostalim na sjednici je prihvaćena i odluka o izmjenama i dopunama Statuta i Poslovnika Županijske skupštine, Izvješće o radu župana za drugu polovicu 2017. godine kao i niz zaključaka o imenovanjima u skupštinske odbore te nekoliko povjerenstava i savjeta.

Na aktualnom satu vijećnike je zanimalo što Županija poduzima po pitanju sanacije divljih odlagališta otpada, energetske obnove zgrada javne namjene, unaprjeđenja komunalne infrastrukture na područjima oko Međunarodne zračne luke Franjo Tuđman te izdavanja građevinskih i uporabnih dozvola. Također, interesiralo ih je hoće li Županija pokrenuti inicijativu za oslobađanje od plaćanja cestarine prema gradovima Ivanić-Grad i Jastrebarsko te kako napreduje izgradnja nadvožnjaka na području grada Vrbovca. Vijećnike je zanimalo u kojoj je fazi obnova osnovne škole u Rakovom Potoku te  jesu li su osigurana sredstva za pomoćnike u nastavi. Vezano za sredstva Europske unije, vijećnike je zanimalo hoće li Županija sufinancirati rad LAG-ova i kako općenito informira svoje gradove i općine o raspoloživim EU mjerama i programima. Preostala vijećnička pitanja odnosila su se na realizaciju projekta Mali tehnopolis Samobor, izdavanje koncesija u zdravstvu te novi Zakon o zaštiti životinja.