Problemi vezani uz odrastanje, školovanje, obitelj, prijatelje i partnerske odnose, ili pak poremećaje prehrane i seksualne probleme, kao i osjećaji tuge, tjeskobe ili zabrinutosti sve češće muče mlade ljude. Prepoznao je to i Grad Velika Gorica te je podržao osnivanje Savjetovališta za mlade u sklopu Goričkog kluba mladih. Kako bi se što lakše nosili s problemima, Savjetovalište mladima od 15 do 30 godina nudi besplatnu, stručnu, sigurnu, individualnu i povjerljivu pomoć.
“Moram iskazati svoj sentiment i ponos jer, kada sam došao u Grad kao mladi pročelnik, imali smo ideju osnivanja Goričkog kluba mladih i svega što on danas obuhvaća. Ovo je jedan od najboljih projekata. Osjetili smo puls naših mladih sugrađana koji u svojoj adolescentskoj dobi, kod nedoumica i na raskršćima života, moraju potražiti pomoć. Ali ne bilo kakvu pomoć, jer mogu dobiti krivi savjet ili krivu pomoć. Zato smo kao Grad osigurali sredstva da omogućimo mladima stručnu i provjerenu pomoć“, objasnio je zamjenik gradonačelnika Krešimir Ačkar te najavio kako će Grad osigurati i veća sredstva ukoliko se pokaže da je potreba mladih za savjetovanjem još veća nego je ovim projektom procijenjeno.
Kako bi se što više približili mladima kojima je potrebna pomoć, Savjetovalište nudi nekoliko načina razgovora i pomaganja. Osim individualnog savjetovanja sa stručnjakinjom Sonjom Jarebicom, koja ima 35 godina iskustva rada s djecom i mladima, tu su i savjetovanje putem chata te vršnjačko savjetovanje. Također, mladi u bilo koje vrijeme mogu jednostavno poslati e-mail s pitanjem ili problemom, na koji će savjetovatelj vrlo brzo odgovoriti.
“U današnje vrijeme djeci se ne omogućava, kroz obitelj i školovanje, da razgovaraju, povjere se, da kažu svoje misli i osjećaje te ih oni zatomljavaju. Uz to uvijek ide neki oblik povlačenja, osamljivanja ili nekih oblika agresivnih ponašanja. Uz to, velik je broj obiteljskih problema i slabijih socio-ekonomskih statusa. Nekada su to djeca dijelila s drugima na cesti, danas to ne mogu jer je izuzetno naglašen osjećaj srama i krivnje. Mladi često misle da je nešto samo njihov problem i da je njima najteže, a najbolji način rješavanja je ukazati im da je to nešto što je dio odrastanja, da je uobičajeno te da će uz osobni rast to prevladati”, objasnila je magistra socijalne pedagogije Sonja Jarebica koja će Goričane savjetovati u prostorijama Kluba mladih, ponedjeljkom od 12 do 16 sati, a nakon prijave na e-mail: savjetovaliste.gkm@gmail.com.
U korak s vremenom i poznavajući preferencije mladih, članovi Goričkog kluba mladih osmislili su i aplikaciju te će pomoć za svoje probleme, kao i podršku, mladi moći potražiti putem mobitela ili računala. Na chatu će im dva puta tjedno na pitanja odgovarati dvije studentice socijalne pedagogije, Lucija Azinović i Lucija Lamešić. No, kako su primijetile da se mladi često lakše povjeravaju svojim vršnjacima, studentice će biti dostupne i za individualna savjetovanja. Procedura prijave ista je kao i za razgovor sa socijalnom pedagoginjom.
Galerija fotografija