Zagrebačka županija ima priliku u sklopu Programa ruralnog razvoja Republike Hrvatske za razdoblje 2014.-2020. godine kandidirati se za europska sredstva za izgradnju sustava javnog navodnjavanja poljoprivrednih površina na svom području.
U skladu s time Županija je pokrenula pilot-projekt „Navodnjavanje poljoprivrednih površina u Zagrebačkoj županiji“. Maksimalna visina potpore Europskog poljoprivrednog fonda za ruralni razvoj po projektu iznosi 15 milijuna eura, a moguće je financiranje 100% prihvatljivih troškova.
No, kako bi se krenulo u pripremu projektne dokumentacije za navedena EU sredstva, potrebno je prethodno ispitati postoji li interes i potreba kod županijskih poljoprivrednika za ovakvom vrstom javne infrastrukture. Pritom je važno napomenuti da se uključivanjem u ovaj pilot-projekt poljoprivrednicima, u slučaju da Županija osigura EU potporu, otvara mogućnost da besplatno dobiju potrebnu infrastrukturu za navodnjavanje do svoje proizvodne parcele.
Iz Zagrebačke županije mole sve zainteresirane vlasnike poljoprivrednih gospodarstava upisane u Upisnik poljoprivrednih gospodarstava u Zagrebačkoj županiji, bez obzira na veličinu i vrstu poljoprivredne proizvodnje, da popune Anketu kojom iskazuju svoj interes za navodnjavanjem poljoprivrednih površina.
Popunjenu Anketu potrebno je poslati do 15. studenoga 2018. godine na adresu: Zagrebačka županija, Upravni odjel za poljoprivredu, ruralni razvitak i šumarstvo, Ulica grada Vukovara 72/V, 10000 Zagreb. Sve dodatne informacije možete saznati na brojevima telefona: 01/6009-426 i 01/6009-413, broju faxa: 01/6009-474, ili slanjem upita na e-mail adresu: uop@zagrebacka-zupanija.hr.
Inače, prema županijskoj analizi, na području Zagrebačke županije za navodnjavanje je pogodno 24 tisuće hektara poljoprivrednih površina, a da bi se nastavilo s provedbom ovog pilot-projekta potrebno je na jednom proizvodnom području pronaći interes za navodnjavanjem na barem 200 hektara poljoprivrednih površina.
Iskustvo europskih poljoprivrednika je da se korištenjem infrastrukture za javno navodnjavanje mogu osigurati veći i stabilniji prinosi za čak 50% i više, veća kakvoća plodova i uroda, može se utjecati na strukturu proizvodnje i počet proizvoditi profitabilnije kulture, značajno smanjiti negativne posljedice klimatskih promjena te, naravno, povećati sama vrijednost poljoprivrednog zemljišta.