Prijava

Vaša prijava

Za dvije godine zabranit će štapiće za uši, plastične tanjure, slamke…


Zastupnici Europskog parlamenta na svojoj sjednici u srijedu podržali su zabranu jednokratnih plastičnih proizvoda na tržištu Europske unije za koje postoje alternativni proizvodi, veće recikliranje plastičnih boca te smanjenje filtera za cigarete koji sadrže plastiku za 50 posto do 2025. godine.

Koliko samo plastika zagađuje okoliš?! Direktiva o smanjenju utjecaja određenih plastičnih proizvoda na okoliš, koja je donesena od tri glavna organa Europske unije još u prosincu, sada službeno donosi odluku o zabrani određenih plastičnih proizvoda za jednokratnu uporabu za sve zemlje članice od 2021.g.

Plastični proizvodi koji ulaze u tu zabranu su slamke, štapići za uši, pribor za jelo, tanjuri, oksorazgradiva plastika, spremnici za hranu, čaše te štapići za pridržavanje balona, koji zajedno s izgubljenom opremom za ribolov čine 70 posto otpada na europskim obalama i u morima. Sada će se koristiti drveni pribor za jelo, staklene čaše, drveni tanjuri i ostali proizvodi koji ne zagađuju okoliš.

Mnogi nisu razmišljali da i filteri za cigarete imaju veliku ulogu u zagađivanju okoliša. Oni sadrže celulozni acetat, plastični materijal koji čini do 60 posto njihovog sastava, i drugi su po redu među plastičnim onečišćivačima koji se nalaze na europskim plažama. U izvješće je stoga dodan članak u kojem stoji da države članice moraju postaviti ciljeve za smanjenje filtera za cigarete za 50 posto do 2025., odnosno za 80 posto do 2030. godine.

– Direktiva će donijeti brojne koristi za okoliš i za gospodarstvo. Izbjegla bi se šteta u okolišu čiji bi trošak do 2030. godine dosegao 22 milijarde eura, a potrošačima će se omogućiti ušteda do 6,5 milijardi eura uz trošak prilagodbe koji se za proizvođače procjenjuje na 3,2 milijarde eura – poručuju iz Komisije.