Prijava

Vaša prijava

Programirano kvarenje uređaja sve veći problem


Kućanski aparati nekada su trajali su desetljećima, dovoljno se samo prisjetiti prvih televizora u boji ili perilica rublja. Danas je situacija potpuno drugačija, nerijetko se  aparati pokvare odmah nakon isteka jamstva. Cijene televizora, perilica, laptopa i mobitele nisu male te predstavljaju veliko opterećenje na kućne budžete građana.

Francuska je taj problem odlučila riješiti zakonom kojim je zabranjeno programirano kvarenje, uvedene oznake ‘popravljivosti’ na uređaje, kao i mjerači korištenja.

Potpredsjednica europskih socijalista Biljana Borzan danas je predstavila novi projekt kojim će se baviti u ovom mandatu: produljenje trajanja uređaja, prije svega kućanskih aparata i elektronike na koje odlazi velik dio budžeta svakog kućanstva.

– Nakon što smo uspješno završili projekt kvalitete proizvoda, odlučila sam krenuti u borbu za rješavanje drugog problema na koji mi se naši građani jako žale, a to je kratko trajanje uređaja. Prvi rezultati su pokazali i da se prvo kvarenje aparata obično dešava odmah nakon isteka garancije. Dakle, većina uređaja se kvari u drugoj ili trećoj godini korištenja, a jamstva u EU su većinom dvije godine. Druga istraživanja su pokazala da su perilice rublja programirane na 2000 do 2500 pranja, televizori 20 000 sati, sve s ciljem da se potrošače primora kupiti nove modele – istaknula je Borzan koja je Izvjestiteljica socijalista za ovo pitanje.

Objasnila je da se na razini EU u okviru Obzora 2020 trenutačno provodi projekt testiranja trajnosti uređaja koji je pokazao da se građani najviše žale na trajnost mobitela, perilica za rublje, televizora i usisavača te se upravo te proizvode stavlja pod povećalo.


UPISI U PROGRAM “STRESITE STRES”

Prezentacija borilačke vještine judo