Prijava

Vaša prijava

Očekuje nas nebeski spektakl, zasvijetlit će božićna zvijezda

[]

Na nebu 21. prosinca, dogoditi će se bliski susret planetarnih razmjera poznat i kao “božićna zvijezda”, a koji se nije dogodio od 1623. godine.

– Naime, danas će doći do rijetke vrlo bliske konjunkcije Jupitera i Saturna te će nam se Jupiter i Saturn te večeri na nebu prividno naći skoru u istoj točki odvojeni jedan od drugoga svega 0,1° (1/10 stupnja) odnosno svega 6 lučnih minuta – kažu iz Hrvatskog astronomskog saveza i dodaju kako Jupiter i Saturn u stvarnosti uopće neće biti blizu, već milijunima kilometara udaljeni jedan od drugoga, ali iz naše perspektive, gledajući sa Zemlje, oni će se poravnati i prividno jako približiti jedan drugome na nebu.

– Jupiter i Saturn se prividno na nebu približavaju gledano sa Zemlje svakih 19,85 godina obzirom da Jupiteru treba 11,86 godina, a Saturnu 29,4 godine da obiđu oko Sunca i tada tu pojavu njihova bliskog mimoilaženja na nebu zovemo “velikom konjunkcijom”. Posljednja velika konjunkcija se dogodila 28. svibnja 2000., ali je istu bilo praktički nemoguće vidjeti obzirom da su nam tada Jupiter i Saturn na nebu bili vrlo blizu smjeru Sunca pa je sunčeva svjetlost onemogućavala motrenje pojave – objasnili su iz Hrvatskog astronomskog saveza.

Ovakvo tijesno približavanje Jupitera i Saturna je vrlo rijetko. Zadnja ovako bliska konjunkcija se dogodila davne 1623. godine i tada tu pojavu nitko nije mogao vidjeti jer su Jupiter i Saturn bili preblizu smjeru Sunca.

– Zadnja ovakva tijesna konjunkcija koja je bila lako vidljiva dogodila se 4. ožujka 1226. godine. Ugrubo možemo reći da se ovakva velika konjunkcija ponavlja svakih 800-tinjak godina – kažu astronomi.

Najbolje vrijeme za motrenje ove pojave bit će od 16 sati i 30 minuta do otprilike 18 sati. Gledano golim okom, ova će pojava izgledati skoro kao da su se Jupiter i Saturn spojili dok će se kroz dvogled ili teleskop Jupiter i Saturn moći motriti u istom vidnom polju. Kroz teleskop će u istom vidnom polju biti moguće vidjeti i četiri najveća Jupiterova mjeseca Io, Europu, Ganimed i Kalisto te najveći Saturnov mjesec Titan.