Digitalna slikovnica “VirtuS” i chatbox pokrenuti su kako pomogli u prevenciji elektroničkog nasilja koje trpe djeca i mladi s invaliditetom, a s prvim danom ožujka dostupni su za sve kojima su potrebni. Kroz priču o dječaku Marku, koji ima cerebralnu paralizu i jako voli crtati, te međuvršnjačkom nasilju koje doživljava slikovnica progovara o ovoj važnoj temi.
– Slikovnica je dostupna u raznim formatima te je, kao i web stranica, prilagođena osobama s invaliditetom i djeci s teškoćama u razvoju. Internetska stranica, osim slikovnice, uključuje i pitanja i odgovore o elektroničkom nasilju te korisne kontakte – objasnili su iz Udruge Suncokret te dodali kako je u donjem desnom kutu web stranice chatbox koji je u ponedjeljak započeo s radom, a bit će aktivan svakog tjedna, od ponedjeljka do petka u vremenu od 9 do 13 sati.
– Ukoliko dijete sumnja ili zna da se njemu, njegovom prijatelju, bratu ili sestri, bratiću ili sestrični dogodio bilo kakav oblik nasilja, može nam se slobodno obratiti putem chatboxa. Isto mogu i roditelji koji sumnjaju ili imaju informaciju o elektroničkom nasilju. Važno je naglasiti da je svaka poruka anonimna, osim u slučaju da dijete/roditelj bude imao/la želju predstaviti se! – objasnili su iz Sucokreta.
Slikovnica i chatbox dio su projekta “VirtuS – Virtualni savjetnik” koji provodi Hrvatski savez udruga cerebralne i dječje paralize u partnerstvu s goričkom Udrugom osoba s invaliditetom Suncokret, a pridružili su se i Dječji vrtić Žirek te Centar za odgoj i obrazovanje Velika Gorica.
Do sada su sudionici u sklopu projekta proveli tri tematske radionice u Dječjem vrtiću Žirek i Centru za odgoj i obrazovanje Velika Gorica. Teme radionica bile su: Prevencija elektroničkog nasilja nad i među djecom i mladima, Zaštita djece i mladih u digitalnom okruženju te Postupanje u slučajevima nasilja i govorima mržnje.
– Zlostavljanje djece i mladih te uznemiravanje putem interneta jedno je od najznačajnijih socijalnih rizika kojima su izložena djeca i mladi u Hrvatskoj. Uočava se nedostatak usluga i mjera koje pridonose prevenciji nasilja i zlostavljanja djece i mladih s invaliditetom s posebnim naglaskom na elektroničko nasilje, manjak lako dostupnih savjetodavnih usluga te nedovoljna informiranost stručnog kadra i roditelja o vršnjačkom nasilju i govoru mržnje u digitalnom okruženju – objasnili su iz Suncokreta zašto su pokrenuli projekt te dodali kako elektroničko nasilje na žrtvama ostavlja teške posljedice na samopoštovanje, samopouzdanje i mentalno zdravlje, a to dovodi do depresije i tjeskobe čak češće nego klasično nasilje. Specifično je i što se u ovakvim slučajevima nasilje može odvijati 24 sata dnevno, čak i kada su mediji provedbe elektroničkog nasilja (računalo, mobitel) isključeni.