Povijesni je danas dan za kulturu Turopolja i Velike Gorice. Točno u podne svečanim rezanjem vrpce otvoren je Interpretacijski centar Muzeja Turopolja – zgrada koja će od sada pa nadalje čuvati svu ostavštinu bogate turopoljske baštine. Riječ je o kapitalnom projektu muzejske baštine i kulture ne samo našeg turopoljskog kraja, nego i cijele Hrvatske jer ovakvim modernim zdanjem Velika Gorica staje uz bok europskim prijestolnicama kulture.
Interpretacijski centar Muzeja Turopolja ukupne površine 531,66 kvadratnih metara prostire se na tri etaže. Na prvom katu smješteni su uredi za djelatnike muzeja i muzejska knjižnica koja ima 2000 naslova stručne literature. U prizemlju se nalazi multifunkcionalna dvorana koja će dati brojne mogućnosti za pedagoško – andragoške programe, tribine, predavanja, kazališne predstave, radionice i igraonice. Centar sadrži i preparatorsku radionicu na kojoj će se raditi na restauraciji muzejskih predmeta dok se u podrumu nalazi muzejski depo na kojem će biti više od sedam i pol tisuća predmeta svih zbirki Muzeja Turopolja. Zgrada neće imati klasičan izložbeni prostor, ali će svojim postojanjem proširiti izložbene kapacitete Muzeja na način da će rasteretiti staru zgradu.
Iz Muzeja Turopolja jedva su dočekali otvorenje ovog kapitalnog zdanja. Predstavivši prostor ravnateljica Muzeja Margareta Biškupić Čurla izrazila je zahvalnost svima koji su sudjelovali u ovom projektu od ideje do realizacije.
-Iza svakog projekta stoje ljudi koji moraju znati imati ideju, oni koji ju moraju prepoznati i oni koji ju moraju odraditi. Ideja je krenula iz tadašnjeg UO za društvene djelatnosti i gospođe Vesne Župetić, podržao ju je pročelnik Zvonko Kunić i trebalo je da sadašnji gradonačelnik prepozna tu ideju i upogoni sve koji će je realizirati – kazala je ravnateljica i dodala:
-Veliko hvala gradonačelniku Ačkaru sa suradnicima, Ministarstvu kulture i medija i ministrici Obuljen Koržinek koja je dala poseban zamah i kad je ministarstvo odobrilo posljednja sredstva za izgradnju, ali i opremanje zgrade kako bi ova zgrada postala suvremeni muzejski centar s kojim se možemo pohvaliti ne samo na području Hrvatske nego na doslovce svjetskoj razini.
-Obećavamo da ćemo dati sve od sebe da iskoristimo kapacitete ove zgrade na najbolji mogući način i baštinu našeg Turopolja, Hrvatske čuvamo onako kako to priliči jer u konačnici ona je ono što nas čini onime što jesmo. Turopoljcima i Hrvatima – kazala je Biškupić Čurla.
Gradonačelnik Ačkar rekao je kako je ovo povijesni trenutak za kulturu velikogoričkog kraja te zahvalio suradnicima resornom Ministarstvu, Ministrici Obuljen Koržinek na realizaciji ovog projekta, kao i prisutnom bivšem ministru Boži Biškupiću za zalaganje za turopoljsku kulturu. Podsjetio je i na druge projekte koji su nedavno otvoreni poput Regionalnog centra kompetentnosti, Poduzetničkog inkubatora, Pješačko-biciklističke staze, zahvaljujući svesrdnoj podršci Vlade RH koja je projekte sufinancirala s 80-90 posto bespovratnih sredstava, a pred Gradom su i novi projekti poput Doma za starije te izgradnje škole i vrtića u Dubrancu.
-Uz sve ono što čini našu Veliku Goricu ljepšom i boljom važno je napomenuti da kultura nije zaboravljena, da pokazuje identitet za sve one koji će doći ovdje živjeti i svi koji će proći kroz grad da znaju da je naš identitet jako bitan. Sa sredstvima Ministarstva kulture obnavlja se naša velikogorička katedrala. Budimo sretni, ponosni i zahvalni Bogu da naša tradicija ide naprijed – rekao je Ačkar.
Resorna ministrica Nina Obuljen Koržinek iskazala je zadovoljstvo što može svjedočiti otvorenju Interpretacijskog centra istaknuvši kako je ovom zgradom Velika Gorica dobila suvremeni prostor koji svaki muzej treba.
- Izložbeni prostori su jedno, a drugo su prostori u kojima se odvijaju stručni muzejski poslovi i gdje kroz različite aktivnosti stručnjaci muzeja s posjetiteljima komuniciraju vrijednu baštinu. Završetkom Interpretacijskog centra ovo će biti jedan od muzeja koji će u cijelosti riješiti problem muzejskih depoa što je bilo dugo zapostavljeno. Mi smo ga osvijestili nakon katastrofalnih potresa kada je trebalo ogroman broj umjetnina iz muzeja evakuirati i pospremiti na sigurna mjesta – rekla je ministrica dodavši koliko je vrijedna turopoljska baština koja će se na ovaj način adekvatno čuvati.
- Morate biti svjesni da nema toliko mikro regija u Hrvatskoj kao što je Turopolje koje je zadužilo hrvatsku kulturu, znanost i umjetnost da su od strane Leksikografskog zavoda dobili svoju malu enciklopediju, svoj leksikon. Neka i ovo bude jedan kamenčić u bogatom naslijeđu, kulturnoj baštini i svim vrijednostima koje vi čuvate i prezentirate drugima – rekla je ministrica.
U znak zahvalnosti za podršku tijekom ovog i drugih projekata gradonačelnik Ačkar ministrici je uručio prigodan poklon – sliku velikogoričke katedrale crkve Navještenja Blažene Djevice Marije.
Nakon što su gradonačelnik i ministrica svečano prerezali vrpcu Interpretacijski centar je otvoren te su svi uzvanici i posjetitelji imali prilike razgledati prostorije koje će uskoro popuniti bogata građa Muzeja Turopolja.