KUD „Čiče: Neumorni čuvari baštine i tradicije Turopolja
![[]](/media/cache/8a/65/8a6530641eaead502200fe14a4326a7a.jpg)

Turopoljska poculica jedan je od najpoznatijih i najkarakterističnijih dijelova narodne nošnje ovoga kraja. Predstavlja značajan dio povijesti Turopolja, a nekada je označavala imovinski i društveni status udane Turopoljke.
Kada su u jesen 2023. krenuli prikupljati turopoljske plemenitaške poculice, u KUD-u „Čiče“ Novo Čiče željeli su sačuvati baštinu Turopolja. Cilj je bio pronaći što veći broj izvornih primjeraka turopoljskih poculica sačuvanih do današnjih dana, doznati kada su nastale, tko ih je izradio i nosio, od kakvih su materijala izrađene, kako su se koristile…
Nakon što su poculice prikupljene, izvorni primjerci su fotografirani, a onda su vrijedne članice sekcije veza i tkanja KUD-a „Čiče“ izradile replike.
Vrijedna baština Turopolja predstavljena na izložbi
Fotografije izvornih primjeraka turopoljskih poculica zajedno s izrađenim rekonstrukcijama prvi su put prikazane na izložbi „Turopoljska poculica – povijest, sadašnjost i budućnost”.
U izradi replika poculica sudjelovala je i Monika Adžaga iz Velike Mlake, članica sekcije veza i tkanja.

– Dvije sam godina u sekciji, u projektu poculica sudjelujem od početka, bilo mi je jako zanimljivo, nalazili smo se svaki tjedan, učili raditi poculice… Nakon što smo usavršili vezenje i izradu poculica, krenuli smo raditi poculice koje možete vidjeti na izložbi – ispričala nam je Monika Adžaga.
Radila je poculicu iz Velike Mlake, to je najstarija sačuvana poculica i potječe iz davne 1844. godine, original se nalazi u Etnografskom muzeju u Zagrebu.

Goran Postić, voditelj sekcije tkanja i veza u KUD-u Čiče, fotografirao je tu poculicu, zatim napravio skicu i onda je krenula izrada. Poculica je izrađena na tamnoj podlozi, prikazuje dvije zaljubljene golubice. Možemo pretpostaviti da je ova poculica bila za svakodnevno nošenje budući da nema nikakvih ukrasa ni čipke.
Upravo se po čipki i ukrasima vidi koja je poculica za svakodnevno nošenje, a koja za blagdane i svečane prigode, pojašnjava nam Monika.


Ranije je sudjelovala i na radionici zlatoveza, a sada uči tkati. Sve su to vještine koje su danas zaboravljene, a treba ih sačuvati za buduće generacije, ističe Monika. Zaposlena je u vrtiću kao odgojiteljica, a ručni rad je veseli i opušta.
Goričkoj publici poculice su predstavljene prošle godine na izložbi u Galeriji Trumbetaš, u siječnju su poculice gostovale u Kulturnom centru Travno, a trenutačno su izložene u Muzeju Moslavine u Kutini.

Rad okrunjen brojnim nagradama
KUD „Čiče“ osnovan je 2005. godine i u ovih 20 godina postojanja pokazali su se kao pravi čuvari baštine i tradicije našeg kraja. Danas imaju 130 članova u više sekcija, redovito sudjeluju na različitim manifestacijama ne samo u Velikoj Gorici nego širom Hrvatske.
Za predani rad nagrađeni su nagradom Grada Velike Gorice, a dobitnici su i nagrade Zagrebačke županije za doprinos ugledu i promociji županije u zemlji i svijetu, s ponosom ističe predsjednik KUD-a Stipo Duvnjak.
Dobitnici su i nagrade Suncokret ruralnog turizma Hrvatske te nagrade Ruža Zagrebačke županije.

Tijekom godine organiziraju različite manifestacije od Međunarodne smotre folklora, Gastro-etno biciklijade i do natjecanja roštilj majstora popularnog Turopoljskog chill&grill.
Redovito se prijavljuju na natječaje Grada Velike Gorice i Zagrebačke županije. Zahvaljujući potporama uspješno realiziraju razne programe i projekte, sudjeluju na folklornim manifestacijama…

Zagrebačka županija kroz javne pozive za financiranje udruga te dodatnih programa u kulturi podupire rad KUD-ova i njihove projekte. Tako su ove godine vrijedni članovi KUD-a “Čiče” dobili potpore za projekte “Naših dvadeset godina” i “Upoznaj i očuvaj baštinu naših predaka”.

Spomenimo i da Zajednica kulturno-umjetničkih udruga Zagrebačke županije svake godine financira KUD-ovima putne troškove za domaća i inozemna gostovanja.
U ovoj godini za ovu namjenu osigurano je 150 tisuća eura, a svaki KUD može dobiti za jedno gostovanje 3.000 eura.
Objava KUD „Čiče: Neumorni čuvari baštine i tradicije Turopolja pojavila se prvi puta na Gorica Info.