- Web
- GT
Hrvatska pošta će početak proljeća obilježiti puštanjem u optjecaj serije prigodnih poštanskih maraka Hrvatska flora. Posebnost ove prigodne serije je što su marke mirisne.
Autorica marke je Klara Mikulić, dizajnerica iz Zagreba. Marke su izdane u arcima od 20 maraka i karnetima od 10 maraka, a Hrvatska pošta izdala je i prigodnu omotnicu prvog dana (FDC) te tri maksimum-karte. Prigodne poštanske marke bit će u optjecaju od 21. ožujka, a naklada iznosi 200.000 primjeraka po motivu (ružmarin, lavanda, smilje) i od toga 50.000 u karnetima. Žig prvog dana bit će u uporabi 21. i 22. ožujka u Poštanskom uredu 10101 Zagreb, Jurišićeva 13. Sva izdanja maraka možete kupiti i u internetskom dućanu Hrvatske pošte, na adresi: www.epostshop.hr.
Ružmarin (Rosmarinus officinalis) – nominalna vrijednost 2,80 kn – grmolika biljka visine do 1,5 ili 2 metra. Cvate od ožujka do svibnja, a često ponovo i u jesen. Pretpostavlja se da mu je pradomovina Španjolska, ali ga ima i u čitavom Sredozemlju. Uglavnom raste na suhim obroncima u blizini mora, jer je tako izložen vlažnim, južnim vjetrovima. Iz listova se destilacijom dobiva eterično ulje koje se koristi u ljekovite svrhe, a kapljice ulja ružmarina već se stoljećima dodaju kupeljima. Naročito je popularan kao začinska biljka, a u našim krajevima često je bio dio ukrasa na odijelima i haljinama svadbenih uzvanika.
Lavanda (Lavandula angustifolia) – nominalna vrijednost 3,10 kn – aromatičan i razgranjen grm visine do 1,5 metar. Obično cvate od lipnja do kolovoza na osunčanim staništima čitavog Sredozemlja. Može se naći i samonikla na kamenjarskim pašnjacima, a kako uspješno preživljava niske temperature često se uzgaja i u kontinentalnim predjelima. Nadaleko je popularno lavandino ulje koje ima široku primjenu u farmaceutskoj, kozmetičkoj industriji i aromaterapiji. Rijetko se koristi u kulinarstvu, tek zadnjih godina kao dio „modernih“ slastica.
Smilje (Helichrysum italicum) – nominalna vrijednost 4,60 kn – je pri bazi drvenast polugrm visine oko pola metra. Cvate od travnja do srpnja na osunčanim površinama južne Europe, sjeverozapadne Afrike i Male Azije. Posljednjih godina je iznimno popularno zbog primjene u farmaceutskoj i kozmetičkoj industriji. Puno se upotrebljava u aromaterapiji i homeopatiji, a u parfemskoj industriji se koristi kao temeljna otopina kojoj se dodaju različiti drugi mirisi. U malim količinama se koristi i u kulinarstvu, a najčešće kao ukras sušenih cvjetnih aranžmana.
- Web
- GT