Prijava

Vaša prijava

Kulturna animalistika predstavljena na 162. Matičinom četvrtku


P1210988

P1210990
Etnologinja i arheologinja dr.sc. Maja Pasarić bila je gošća Matičina četvrtka. Naime, viša asistentica na Institutu za etnologiju i folkloristiku u Muzeju Turopolja, 5. svibnja, održala je predavanje pod nazivom «Životinja, smrt i duša: sfera onostranog».

- Područje mog interesa je kulturna animalistika. Kada bismo trebali objasniti što je kulturna animalistika, možemo se poslužiti riječima Nikole Viskovića koji je utemeljio ovo istraživačko područje koje bi trebalo bi pružiti odgovor na pitanje što je čovjek životinji i što je životinja čovjeku. – rekla je Maja Pasarić.

Kulturna animalistika propituje različite vrste odnosa čovjeka prema životinji, a gošća predavanje rekla je nešto više o značenju i simbolici životinja u ljudskom životu pa i smrti.

Kako kaže Pasarić, životinje su bile važna sastavnica svih segmenata tradicijske kulture za života, ali su imale i važnost na području onostranoga. Tako narodi širom svijeta imaju mitove vezane uz životinje i smrt. U sjevernoameričkom mitu za smrt je odgovoran kojot, a u južnoafričkim mitovima to je zec. Kod nas se ipak sa smrću povezuju neke ptice, sisavci, gmazovi, ali i kukci.

-Smrt se oduvijek nastojala predvidjeti, nekako preduhitriti i životinje se u tradicijskoj kulturi većinom ističu kao vjesnici smrti. Ta uloga najčešće pripada pticama kao što su vrane, svrake, gavrani i kukavice. Glasanje, ponašanje pa i sama prisutnost nekih ptica shvaćala se kao loš predznak. – objasnila je Maja Pasarić.

Ana Peternac Bučan

P1210992