Prijava

Vaša prijava

Javni prijevoz u Zagrebu je na rubu katastrofe, pročitajte samo ove bijesne komentare građana: ‘Djeca čekaju sat i pol...‘

['Novosti', 'Zagreb', 'zet', 'promet', 'gužva', 'autobus']

Nakon što smo u subotu objavili tekst o kašnjenju ZET-ovih autobusnih linija 136, 146 i 115 koja povezuju zagrebačka naselja Malešnicu, Špansko i Jankomir s tramvajskim okretištima Črnomerec, odnosno Ljubljanicom u komentarima nam se javio veliki broj čitatelja koji se također suočavaju s kašnjenjima javnog prijevoza i do sat vremena. Odlučili smo istražiti i izdvojiti još neke autobusne linije koje u posljednje vrijeme prometuju van rasporeda, a na koje ste nam ukazali u komentarima kojih ste ostavili malo manje od tisuću. Rezultati su zapanjujući.

image
Goran Mehkek/Cropix

Tako smo zapazili kako nisu linije 136, 146 i 115 jedine linije koje ne prometuju redovito na zapadnome dijelu Zagreba. Znatan broj komentara nam se požalio na redovitost linija 119 (Črnomerec - Podsused most), 120 (Črnomerec - Gajnice - Prečko), 121 (Črnomerec - Karažnik - Gajnice), 130 (Črnomerec - Borčec), 131 (Črnomerec - Bizek); a neke od njih i prenosimo. 

"Ni 119 ne vozi po Samoborskoj!”

"Prečko - Gajnice 120, nema ga od 17 do 17:50. Čekam svaki dan. Kužim da im fali ljudi, ali da sat vremena čekaš to više nije normalno! Žao mi je vozača.”

image
Goran Mehkek/Cropix

"121, 130, 124 busevi koji redovno preskaču raspored vožnji. A sada se i 146 uključio u to... Sramota je da ja busom od Malešnice do Gajnica kroz Vrapče putujem sat, sat i pol vremena s malim djetetom iz vrtića. Kada je okej vrijeme idemo poprijeko pješke i dođemo do vrtića za 25 minuta. Jer busa ujutro i oko 16 popodne NEMA! Nekad mi je sat i pol trebalo busom i tramvajem ujutro od Vrapča do Dubrave, a sad ne mogu od kvarta do kvarta doći. Užas.”

‘Nije došao dva puta u tri dana‘

"121 je očaj, neki dan dva za redom nisu došla na Črnomercu.”

"Zaboravili ste Bizek - Črnomerec koji ne kasni zato što ne dolazi. Dva puta u tri dana nije došao. Druge opcije nema kad živiš na brdu osim autostopiranja i taksija koje isto u gužvi, a gužva je stalno, čekaš nekad i do pola sata... Do Bologne 20 - 25 minuta pehaka i još da uhvatiš neki bus, pa lijepo kasniš na posao..."

image
Damjan Tadic/Cropix

"Danas linija 121 nije vozila, 08:55, čekala sam 20 min., nije došla ni linija 137 s Perjavice, nakon čekanja od 20 min. redovno je išao tek bus 130. Kasnila sam na posao. Često preskoče dvije, tri linije. Katastrofa!!!!!!"

"Zaboravili ste pratiti liniju 118 (Voltino - Trg Mažuranića) koja također stalno kasni, a prije 2 dana, nas barem 70 je spomenuti autobus na Mažurancu čekalo 1 sat otprilike, na 2. stanici ljudi, naravno, nisu mogli ući unutra. Također, u srijedu navečer mi je vozač linije 115 rekao da ih je samo 2 te da se zato moraju uskladiti kako bi krenuli u isto vrijeme s Ljubljanice i Jankomira.”

image
Damjan Tadic/Cropix

Međutim, nije samo zapadni dio grada u problemima s javnim prijevozom. Prijavili ste nam također i slučajeve neredovitog prometa buseva na trasi Kaptol - Sjever.

"Linije 201 i 228 također svakodnevno neredovite. U ZET aplikaciju više se niti ne mogu poslati prigovori. No, oni tak i tak niš nikome ne znače. Ima li linije koja vozi prema rasporedu? Također, redovite gužve i u tramu prema Dupcu jer sedmica više ne vozi prema tam. Neprihvatljivo je čekanje trama 10-ak min."

"Isto tako na liniji 203 Svetice - Kaptol. Od četiri autobusa,vozi samo jedan. Djeca i odrasli čekaju po sat i nešto na bus!!!! Onda su svi ljuti na vozača koji vozi, a jadan ništa nije kriv. Javni prijevoz nula bodova!!!!! Očito ne možemo!!!!"

Ukleta linija do Velike Gorice

Sasvim očekivano, kadgod se otvori pitanje redovitosti javnog prijevoza u Zagrebu, često bude spominjana i linija 268 (Glavni kolodvor - Velika Gorica) koju već godinama prati ugled jedne od nepouzdanijih ZET-ovih linija. No, linija 268 nije jedina koja prometuje neredovito s Glavnog kolodvora te ste nam također ukazali i na prometovanje linije 234 (Glavni kolodvor - Kajzerica - Lanište).

"268 očito u tjednu ide svakih sat, dva; a ne kao što piše u rasporedu... Evo ni subotom nije ništa bolje."

"Jučer iz grada prema Laništu, došla na autobusnu stanicu u 18:55… Bus 234 je s Glavnog kolodvora trebao krenuti u 18:05 - nije se pojavio. U 18:20 je pisalo da ide sljedeći - nije se pojavio. I onda su stavili u 18:35 - taj je krenuo u 18.38… Preloše… A o autobusnoj liniji 268 to da ni ne govorim, taj nikada ne dođe.”

image
Damjan Tadic/Cropix

"Autobus 234 za Lanište ili iz Laništa za Glavni kolodvor - nikad ne znaš kad će doći. Preskaču se i 2 autobusa koji bi po voznom redu trebali voziti. Umjesto svakih 20-25 minuta, autobusi voze svakih 50-60 minuta."

Istok Zagreba, ako je suditi prema komentarima i nezadovoljstvu građana, također muči problem nepouzdanog javnog prijevoza. Ovdje se javlja problem neredovitog prometovanja niza linija, među kojima i linija 209 o kojoj ste već imali prilike čitati u Jutarnjem, a neke od vaših komentara izdvajamo u nastavku.

"209, također treba ići svakih 15 minuta, a čekamo i po sat, sat i pol!”

"Kasne svi i iz istočnog djela Zagreba. Sesvetski bus 212 vozi svakih sat vremena, a treba ići svakih 20 minuta. Rijetko kad dođe u redovno vrijeme.”

"Danas 214 u 10:30 (Kozari bok- Dubrava) iz Kozari boka nije došao dva sata, a vozi svaki sat.Nema ga u pola jedanaest, pa ga nema u pola dvanaest. Nisu više normalni!”

"A šta je sa 237, Kozari putevi - Kvatrić? Od 16 do 18 sati zaboravi da postoji.”

‘Čekala sam 50 minuta‘

"Bus 282 neki dan čekala 50 minuta, samo do Sesveta. Prije bi došla pješice, ali je bila noć. Niš ne štima, ni bus ni vlak, koma."

Također smo razgovarali sa studenticom Anom čija je adresa na zagrebačkom Borovju te se svakodnevno bori s rasporedom linije 218 (Glavni kolodvor - Savica - Borovje).

image
Damjan Tadic/Cropix

- Stanje s autobusnom linijom 218 zaista je alarmantno. Ponekad se događalo da se autobus uopće ne pojavi, no ovoga ljeta takve su situacije postale učestalije, a prelazak s ljetnog voznog reda na redovni nije donio nikakvo poboljšanje. Nevjerojatno je da građani ne mogu računati na red vožnje jer nema nikakve garancije da će se autobus uopće pojaviti. Zbog toga se mnogi, posebno oni koji si to mogu priuštiti, sve češće odlučuju za Bolt ili Uber dok drugi u sebi paničare hoće li dobiti otkaz ako još jednom zakasne na posao zbog ZETA. Za ovakvu situaciju zaista ne krivim vozače autobusa; dapače, i oni su žrtve ovakvog sustava. Mislim, oni su ti koji moraju raditi u nesigurnim uvjetima, često upravljajući autobusima koji nisu tehnički ispravni. Koliko smo puta čitali vijesti o autobusima koji su se zapalili?! Mislim da ni ne treba tražiti krivca, već one koji su sposobni popraviti ovakvo stanje. Odgovor ZET-a, u kojem ističu kako se trude postići što veći broj polazaka, smatram neadekvatnim i smiješnim. Potrebno je sustavno rješenje koje će osigurati da građani mogu pouzdano koristiti javni prijevoz.

Poslali smo još jedan upit ZET-u, ali odgovor do pisanja članka nismo dobili.


Prezentacija borilačke vještine judo