Malo i srednje poduzetništvo (MSP) esencijalna je stavka daljnjeg razvoja EU. Računa se da je 50% ukupnog GDP-a Unije bazirano na radu MSP-ova. Računa se i da 50% inovacija u poslovanju dolazi od MSPova.
Strategija Unije je potpomaganje MSP-ova u tri područja:
– održivo poslovanje i digitalna tranzicija
– pristup tržištima
– pristup izvorima financiranja
Iako je pristup Unije MPSovima unificiran, svaka od članica Unije ima svojih specifičnosti (i) po pitanju MSPova i podrške države razvoju malog i srednjeg poduzetništva.
Svake godine Svjetska banka rangira gotovo 200 zemalja na temelju jednostavnosti poslovanja za poduzetnike po pojedinim zemljama. Viši rang znači da je zemlja uspostavila bolje politike i propise koje tvrtkama olakšavaju poslovanje. Svjetska banka za ovo rangiranje bazira na odabranim ekonomskim faktorima poput: proces dobivanja građevinskih dozvola, kreditne linije, rješavanje insolventnosti i sl.
Ovakvi su rezultati za 2020. godinu, za države EU:
- Danska – rangirana je kao najbolja zemlja u svijetu za prekogranično poslovanje, kao zemlja s jednostavnim regulacijama i idealnom pozicijom u srcu europe. Na četvrtom je mjestu u svijetu po pitanju izdavanja građevinskih dozvola i viekratno navedena kao zemlja s najboljim životnim standardom u svijetu.
- Švedska
- Litva
- Estonija
- Latvija
Republika Hrvatska je na ukupno 51. mjestu u svijetu po pitanju jednostavnosti poslovanja, 19. među članicama EU. Dodatno, ispred RH su i Sjeverna Makedonija, Srbija i Crna Gora.
Po pitanju poreznih obveza u EU, za poduzetnike je najpovoljnija Irska, a Hrvatska je na 16. mjestu. Kakva je porezna politika u RH? Koje sve poreze poduzetnik plaća iz svojih prihoda? Što znači kad u Hrvatskoj zaradi 1.000 HRK? Koja davanja poduzetnik ima na zarađenih 1.000 HRK? Drukčije postavljeno – koliko poduzetnik mora zaraditi da mu ostane 1.000 HRK?
Na takva i slična pitanja saznajte odgovore na radionici agencije VE-GO-RA, u ponedjeljak, 27. rujna 2021. godine.
Više informacija o samoj radionici i formu za prijavu za sudjelovanje potražite na linku ovdje.
Obzirom da se radionica organizira i financira u sklopu projekta “Poduzetnički info”, sudjelovanje je besplatno.
Objava VEGORA Doznajte koje poreze poduzetnik plaća iz svojih prihoda i koliko mu je potrebno da zaradi tisuću kuna pojavila se prvi puta na Kronike Velike Gorice.