Nakon višegodišnjeg negativnog trenda, na velikogoričkom području zaustavljen je pad broja udomljenih osoba, čulo se na tradicionalnom druženju udomitelja iz cijele Hrvatske u Starom Čiču. Velika Gorica je ove godine dobila četiri nove udomiteljske obitelji. One se zajedno s ostalim udomiteljima brinu za 17 djece i 67 odraslih Velikogoričana.
– Kod jedne obitelji bit će smještena djeca bez roditeljske skrbi, dok će tri udomiteljske obitelji primati odrasle korisnike. Željeli bi da se taj trend rasta nastavi za dobrobit naših korisnika – kaže Marija Žirović, ravnateljica Centra za socijalnu skrb Velika Gorica.
Žirović ističe kako je udomljavanje najprimjereniji oblik zaštite osoba u starijoj dobi, u slučaju da ta osoba nema nikoga tko bi se za nju brinuo. S druge strane, smještaj djece u udomiteljsku obitelj najprirodnija je zamjena za roditelje.
– Djeca zapravo odrastaju u obiteljskom okruženju jer te udomiteljske obitelji imaju i vlastitu djecu. Znači, oni ne prave baš nikakve razlike između vlastite djece i djece koja su na udomljavanju. Oni idu na izvanškolske aktivnosti i uključeni su u mnoga zbivanja u lokalnoj zajednici – napomenula je Žirović.
MANJA OGRANIČENJA U SKRBNIŠTVU
1. rujna na snagu je stupio novi Obiteljski zakon koji među ostalim regulira i pitanje skrbništva i posvojenja. O novim zakonskim propisima udomiteljima je govorila pravnica Centra za socijalnu skrb Silvana Majetić.
– Obzirom da je Hrvatska postala članica Europske unije, a europski propisi su takvi da daju što manje ograničenja ljudima u području skrbništva, da isto tako osobe koje su lišene poslovne sposobnosti u našem društvu imaju što manje ograničenja u svom svakodnevnom životu – rekla je Majetić.
Druženje udomiteljskih obitelji u organizaciji velikogoričkog Centra za socijalnu skrb održava se već punih 30 godina.