Prijava

Vaša prijava

Smotra koreografiranog folkora bez pobjednika: FA Šiljakovina, KUD Dučec i OSS Buševec podijelili su treće mjesto


12 folklornih društava s velikogoričkog, te područja Općine Orle, predstavilo se na ovogodišnjoj gradskoj smotri koreografiranog i izvornog folklora. Iako su članovi žirija nastupe ocijenili kao dobre, kvalitetne i zanimljive, pobjednik u koreografiranom folkloru nije proglašen. Jednako tako nitko od grupa nije osvojio niti drugo mjesto, dok su treće podijelili Folklorni ansambl Šiljakovina s koreografijom „Urodila šuma žirovica“, Kulturno umjetničko društvo Dučec s Dernekom u sinjskoj krajini te Ogranak „Seljačke sloge“ Buševec  koji je prikazao pjesme i plesove Baranje kroz koreografiju „Alaj fino to baranjsko vio“.

Smotra-folklora-2015-za-tekst2

aaU izvornom dijelu je pobijedio KUD „Nova zora“ iz Donje Lomnice za prikaz žetve u staroj Lomnici, po zapisu Vojka Miklaušića i sjećanju najstarijih članova društva. KUD „Veleševec“ je za prikaz Ivanja s ladanjem pod nazivom „Ajd idemo tomu dvoru“ osvojio drugo mjesto, dok su članovi KUD-a „Slavuj“ iz Bukevja, koji su publiku proveli pjesmom kroz Posavinu, osvojili treće mjesto.

‘FALILO JE MALO ŽARA’

Čini se da se ocjenjivački sud navikao na visok standard izvedbe naših društava, pa i očekivanja s godinama rastu.

- Bio ih je užitak gledati, smotra je bila kvalitetna i jaka, kao i uvijek. No, ove godine očekivali smo i malo više s obzirom na viđeno lani, kad su svi bili briljantni. Očito je da je uloženo puno truda i energije, ali falilo je malo žara kod svih izvođača – rekao je ocjenjivač koreografije Trvtko Zebec. Glazbeni ocjenjivač Dražen Kurilovčan smatra kako je velikogorička smotra folklora jedna od najkvalitetnijih u Hrvatskoj.

- Ove su se godine ansambli malo poravnali; oni koji su prije bili malo slabiji poradili su na tome, a oni koji su prijašnjih godina odskakali sada su otprilike a istom nivou. Velika se pažnja posvećuje i glazbi i pjevanju, jako sam zadovoljan – istaknuo je Kurilovčan.

Smotra-folklora-2015-za-tekst

Scensku primjenu narodih nošnji ocjenjivala je Katarina Bušić iz Etnografskog muzeja. I ona se slaže da su sva turopoljska društva izuzetno dobra. Iako uvijek ima prostora za neke sitne dorade, nekih većih grešaka, kaže, ovdje već dugo nema.

- Svi su se doista potrudili. Izvorne grupe uglavnom imaju nošnje iz svojih privatnih zbirki pa je teško skombinirati za scenu sve što bi trebalo, dok društva koja izvode koreografije imaju kostimografe i garderobijere koji brinu o kompletiranju nošnji, tako da tu ima prostora i za stilizaciju – pojašnjava Bušić. Članovi žirija dogovaraju se o pobjednicima, a sva ova tri segmenta pritom su podjednako važna.

Smotra-folklora-2015-za-tekst1

NOVA LICA U PRVOM POSTAVU

Iako po mišljenju žirija niti jedna koreografija nije odskakala u tolikoj mjeri da osvoji prvo mjesto, prvi čovjek grada zadovoljan je i njihovim nastupima na smotri, pogotovo mladim snagama i novim licima koja su došla u ‘prvu ekipu’, ali i dosadašnjim radom i rezultatima.

- Imamo lijepi broj društava koji su čuvari našeg izvornog folklora, rade na očuvanju turopoljske ali i hrvatske baštine. Imamo jednu od najkvalitetnijih zajednica kulturno umjetničkih udruga u Hrvatskoj. Sve ono što je uloženo u naša društva posljednjih godina i desetljeća je dobro uloženo, i Grad će ih zasigurno podržati u njihovom budućem radu – istaknuo je gradonačelnik Dražen Barišić.


Prvenstvo Hrvatske