Prijava

Vaša prijava

Skloništa u Velikoj Gorici mogu primiti 4620 ljudi: Evo gdje su sve lokacije

[]

Državni ured za reviziju Hrvatskom saboru je podnio objedinjeno izvješće o obavljenoj reviziji učinkovitosti upravljanja i korištenja skloništa za građane na području Republike Hrvatske. Izvješće se odnosi na javna skloništa i ona u stambenim i poslovnim zgradama u vlasništvu pravnih i fizičkih osoba.

Ocjenu učinkovitosti pri čemu su potrebna određena poboljšanja dobili su Karlovac, Osijek, Pula, Rijeka, Varaždin, Zagreb i Zaprešić. Ocjenu djelomične učinkovitosti dobili su Bjelovar, Dubrovnik, Koprivnica, Slavonski Brod, Split, Velika Gorica, Zadar i Ravnateljstvo civilne zaštite. Na području gradova obuhvaćenih revizijom postoji 1637 skloništa, od čega gradovi upravljaju s njih 476, a 170 ih je dano na korištenje. Kapacitet ovih skloništa je 304 033 osobe, što iznosi 19,5% ukupnog stanovništva promatranih gradova.

Revizije su obavljene na način da su proučeni i analizirani propisi, analizirani podaci iz planskih dokumenata civilne zaštite, provjerena je dokumentacija te su obavljeni razgovori s odgovornim osobama. Utvrđeno je da se na području Velike Gorice nalazi 26 skloništa osnovne zaštite s kapacitetom za 4620 osoba. Od ukupnog broja skloništa, 16 je u vlasništvu Grada, a za preostalih 10 vlasništvo nije utvrđeno. Njih 9 nalazi se u stambenim zgradama, a jedno je samostojeće sklonište.

“Prema Planu djelovanja civilne zaštite, od 26 skloništa osnovne zaštite na području Grada, 13 skloništa je u 2019. bilo u relativno dobrom stanju, a za preostalih 13 skloništa je utvrđena potreba za sanacijom. Grad je u travnju 2022. nakon obilaska i pregleda skloništa sastavio evidenciju s utvrđenim novim stanjem skloništa. Prema navedenoj evidenciji, sva skloništa su, osim jednog koje je neupotrebljivo i potopljeno, u relativno dobrom stanju i održavana, a posebno skloništa koja se nalaze u stambenim zgradama. U evidenciji su navedene potrebe za zamjenom dotrajale opreme i uređenjem.

Prema Godišnjem planu razvoja sustava civilne zaštite na području Grada Velike Gorice za 2023. godinu s financijskim učincima za trogodišnje razdoblje, navedena je potreba obavljanja pregleda i tekućeg održavanja svih skloništa koja nisu u prethodnom razdoblju obuhvaćena održavanjem, provođenja postupka za davanje skloništa u zakup ako postoje mogućnosti i interesi te s voditeljima skloništa i njihovim zamjenicima održati sastanak tijekom godine radi upoznavanja s obvezama u sustavu civilne zaštite”, navodi se.

Objedinjeno izvješće možete vidjeti OVDJE, a pojedinačno za Veliku Goricu OVDJE.

Velika Gorica djelomično učinkovita

Državni ured za reviziju ocijenio je da su aktivnosti u vezi s upravljanjem i korištenjem javnih i drugih skloništa na području Velike Gorice djelomično učinkovite i donio je sljedeće preporuke:

Državni ured za reviziju preporučuje utvrditi namjenu odnosno djelatnosti koje se mogu obavljati u javnim skloništima u mirnodopskim uvjetima te utvrditi način i uvjete korištenja i održavanja javnih skloništa.

Državni ured za reviziju preporučuje donijeti strategiju upravljanja i raspolaganja imovinom te donositi godišnje planove upravljanja imovinom, kojima će se odrediti srednjoročni i kratkoročni ciljevi, smjernice i provedbene mjere upravljanja i raspolaganja gradskom imovinom, uključujući i za javna skloništa te sastavljati izvješća o izvršenju godišnjih planova upravljanja imovinom, koja bi, između ostalog, sadržavala i podatke o upravljanju i korištenju javnih skloništa.

Državni ured za reviziju preporučuje Planom djelovanja civilne zaštite obuhvatiti i druge objekte i kapacitete za sklanjanje ljudi koji omogućavaju optimalnu zaštitu sa ili bez prilagodbe, kao što su podrumske i druge prostorije u građevinama koje su prilagođene za sklanjanje te komunalne i druge građevine ispod površine tla namijenjene javnoj uporabi kao što su garaže, trgovine i drugi pogodni prostori, kako je propisano odredbama Zakona o sustavu civilne zaštite i Pravilnika o nositeljima, sadržaju i postupcima izrade planskih dokumenata u civilnoj zaštiti te načinu informiranja javnosti o postupku njihovog donošenja, u cilju osiguravanja većih uvjeta za sklanjanje ljudi.

Državni ured za reviziju preporučuje poduzeti aktivnosti radi izrade nove procjene rizika od velikih nesreća za područje Grada, u skladu s odredbama Pravilnika o smjernicama za izradu procjena rizika od katastrofa i velikih nesreća za područje Republike Hrvatske i jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave te nakon toga donijeti i novi plan djelovanja civilne zaštite u skladu s odredbama Pravilnika o nositeljima, sadržaju i postupcima izrade planskih dokumenata u civilnoj zaštiti te načinu informiranja javnosti. Također preporučuje u dokumentima civilne zaštite Grada navoditi sveobuhvatne podatke o skloništima osnovne zaštite na području Grada (podatke o broju skloništa, lokaciji, vlasništvu, stanju odnosno ispravnosti skloništa i druge podatke).

Državni ured za reviziju nalaže procijeniti vrijednosti javnih skloništa i evidentirati ih u poslovnim knjigama i analitičkim knjigovodstvenim evidencijama, u skladu s odredbama Pravilnika o proračunskom računovodstvu i Računskom planu te Uputom o priznavanju, mjerenju i evidentiranju imovine u vlasništvu Republike Hrvatske.

Državni ured za reviziju nalaže godišnjim popisom imovine i obveza obuhvatiti javna skloništa u vlasništvu Grada, u skladu s odredbama Pravilnika o proračunskom računovodstvu i Računskom planu te Uputom o obavljanju popisa imovine i obveza. Također, preporučuje javna skloništa u vlasništvu Grada evidentirati u registru imovine Grada.

Državni ured za reviziju preporučuje ažurirati evidenciju skloništa osnovne zaštite na području Grada točnim podacima, dopuniti je podacima koji nisu uneseni u evidenciju, a koji su bitni za donošenje planova i odluka o upravljanju i korištenju skloništa. Također preporučuje podatke o skloništima osnovne zaštite u Planu djelovanja civilne zaštite uskladiti s ažuriranom evidencijom skloništa osnovne zaštite na području Grada.

Državni ured za reviziju preporučuje provjeriti sve korisnike skloništa prema zaključenim ugovorima te u skladu s navedenim, provesti usklađenje ugovora i evidencije korištenja skloništa osnovne zaštite na području Grada sa stvarnim stanjem.

Državni ured za reviziju preporučuje poduzeti aktivnosti kako bi se sva javna skloništa stavila u moguću upotrebu, odnosno kako bi se učinkovitije koristila.

Državni ured za reviziju preporučuje godišnjim planom razvoja sustava civilne zaštite Grada utvrditi izvore sredstava za realizaciju planiranih aktivnosti u sustavu civilne zaštite, uključujući i za tekuće održavanje javnih skloništa te za njihovo stavljanje u moguću upotrebu. Također preporučuje u godišnjoj analizi stanja sustava civilne zaštite iskazivati rashode utrošene za sustav civilne zaštite prema vrsti rashoda, uključujući i za održavanje javnih skloništa.

Državni ured za reviziju je mišljenja da bi budućim godišnjim planovima rada unutarnje revizije trebalo planirati, između ostalog, i aktivnosti i procese u vezi s upravljanjem i korištenjem javnih skloništa.

Državni ured za reviziju preporučuje smjernicama za organizaciju i razvoj sustava civilne zaštite te godišnjim planovima razvoja sustava civilne zaštite planirati aktivnosti na edukaciji građana i druge aktivnosti u sustavu civilne zaštite, a u godišnjim analizama stanja sustava civilne zaštite navesti informacije o provedenim aktivnostima. Također, preporučuje na mrežnim stranicama Grada objavljivati informacije o aktivnostima koje se provode u sustavu civilne zaštite za ostvarivanje zaštite i spašavanja građana u slučajevima velikih nesreća i katastrofa te u otklanjanju posljedica terorizma i ratnih razaranja.

 

Objava Skloništa u Velikoj Gorici mogu primiti 4620 ljudi: Evo gdje su sve lokacije pojavila se prvi puta na Kronike Velike Gorice.


Prijave za upis na diplomske studije do 28. lipnja

A za kraj – očaj…