Manifestacija Dani europske baštine u Velikoj Gorici održat će se tijekom rujna i listopada 2024. godine, ove godine pod nazivom „Baština koja povezuje – kulturne rute i mreže“. U sklopu ovog događanja bit će održano niz kulturnih aktivnosti usmjerenih na očuvanje, promociju i razumijevanje bogate baštine turopoljskog kraja i šire.
Jedan od prvih događaja bit će likovna kolonija za djecu i mlade „Putovanje turopoljske podgutnice oko svijeta“, koja će se održati 7. rujna 2024. godine u Društvenom domu Gradići. U sklopu ove radionice, polaznici će imati priliku slikarskim tehnikama prikazati simboličnu priču o podgutnici, tradicionalnom modnom dodatku, čija povijest povezuje narode diljem svijeta.
Gradska knjižnica Velika Gorica ugostit će 17. rujna predavanje pod nazivom „Turopolje na povijesnim zemljovidima“, koje će održati Daniel Glavan, stručnjak za stare i rijetke knjige te zemljovide. Glavan će predstaviti povijesne promjene granica turopoljskog kraja kroz zemljovide od rimskog doba do danas.
Dva dana kasnije, 19. rujna, u Područnoj knjižnici Galženica održat će se predavanje o Kulturnim rutama Vijeća Europe. Tatjana Horvatić, predstavnica Ministarstva kulture i medija, govorit će o ulozi ovog programa u kulturnom i održivom turizmu te o potencijalu kulturne baštine Velike Gorice u razvoju novih ruta.
Galerija Galženica 20. rujna otvara izložbu Dubravke Rakoci pod nazivom „Kruženje“. Umjetnica će predstaviti svoje prepoznatljive ambijentalne instalacije u obliku velikih obojenih krugova. Izložba će trajati do 25. listopada.
Scena Gorica bit će domaćin premijere dramske predstave „Roža (Cura s greškom)“, autorskog projekta Ane Katulić i Žaka Branka Valente, koja će se održati 25. rujna. Predstava se bavi neuralgičnim pitanjima ugroženog položaja žena u društvu, inspirirana pripovijetkom „Svoga tela gospodar“ Slavka Kolara.
U periodu od 27. do 29. rujna održat će se KulTurFest, festival suvremene umjetnosti s naglaskom na skulpturu. Festival će uključivati postavljanje skulptura u javnim prostorima Velike Gorice, čime će umjetnici direktno intervenirati u uređenje grada i promicati ulogu umjetnosti u svakodnevnom životu.
Festival izvedbenih umjetnosti „Oglede“, koji će se održati od 3. do 5. listopada, fokusirat će se na temu dihotomije grada. Kroz različite umjetničke forme, festival će istraživati suprotnosti koje definiraju gradski prostor i društvo, a sudjelovat će brojni domaći i međunarodni umjetnici.
Edukativno-kulturni centar Novo Čiče 12. listopada organizira etno radionicu, na kojoj će polaznici učiti tradicionalne tehnike tkanja, vezenja i izrade odjeće. Događaj je osmišljen s ciljem očuvanja tradicijskih znanja i vještina.
Revija etno haljina, izrađenih tijekom radionica KUD-a „Čiče“, bit će održana 13. listopada u sklopu manifestacije „Gastro Turopolja“. Haljine su izrađene prema tradicionalnim tehnikama i predstavljaju spoj moderne i tradicijske estetike.
Crkva Navještenja Blažene Djevice Marije u Velikoj Gorici 15. listopada bit će domaćin koncerta crkvene duhovne glazbe „Hote, hote romari…“, u izvedbi Vokalnog ansambla „Pučki pivači KBF-a“. Ansambl njeguje glagoljaško crkveno pjevanje te promiče tradicijsku glazbu Hrvatske.
Manifestacija završava promocijom knjige „Život svetoga Martina“ koja će se održati 17. listopada u Interpretacijskom centru Muzeja Turopolja. Riječ je o prvom prijevodu djela Sulpicija Severa na hrvatski jezik, a predstavljanje će obuhvatiti i razgovor o značaju Europske kulturne rute svetog Martina.
Svi događaji besplatni su i otvoreni za javnost, a organizatori pozivaju građane da se priključe u obilježavanju.
Objava Od likovnih kolonija do Oglede festivala: Stigao program za Dane baštine u Velikoj Gorici pojavila se prvi puta na Kronike Velike Gorice.