U sklopu projekta CO2mpensating by Planting, u Vrbovskom je nedavno održana 98. akcija pošumljavanja, u kojoj su sudjelovali učenici i nastavnici Zrakoplovne tehničke škole Rudolfa Perešina. Ova inicijativa nastoji ublažiti posljedice raznih nepogoda koje štetno djeluju na šumske površine diljem svijeta, a koje su posljedica prirodnih poremećaja, požara, olujnih nevremena, suša, kao i najezdi insekata i štetnika koji se šire zahvaljujući međunarodnom prometu. Ovi čimbenici doprinose propadanju više od deset posto svjetskih šuma, a pošteđena nije ni Hrvatska, čije su šume prostorno zastupljene na gotovo polovici državnog teritorija.
Projekt CO2mpensating by Planting, pokrenut u suradnji Saveza izviđača Hrvatske, agencije HEARTH i Hrvatskih šuma d.o.o., već četiri godine okuplja volontere u ekološko-edukativnom programu Šumoborci. U programu sudjeluje više od deset tisuća učenika i volontera iz srednjih škola Zagreba, Zagrebačke, Karlovačke i Sisačko-moslavačke županije. Kroz gotovo stotinu akcija pošumljavanja, Šumoborci su do sada zasadili oko 150 tisuća sadnica, većinom hrasta lužnjaka, ali i drugih vrsta drveća na desetak lokacija u središnjoj Hrvatskoj.
Uz goričke izviđače i učenike Gimnazije Velika Gorica, u ovogodišnjoj četvrtoj sezoni pridružili su se i učenici Zrakoplovne tehničke škole Rudolfa Perešina. U 98. akciji pošumljavanja, održanoj 12. studenog 2024., pedesetak učenika i njihovih nastavnika zasadili su 650 sadnica smreke u Gorskom kotaru, na području kojim upravlja Šumarija Vrbovsko. Ovo područje pogođeno je razornim nevremenima, ledolomima i najezdom potkornjaka, koji su uništili stotine tisuća kubika drvne mase u proteklom desetljeću.
U nadolazećem razdoblju, kroz projekt CO2mpensating by Planting, Šumoborci će nastaviti pošumljavati područja Siska, a zatim i Lekenika te Hrvatske Dubice, gdje će se uključiti više od tisuću novih volontera.
Članovi Turopoljske udruge skauta „Tur“ također su aktivni u projektima obnove šuma. U listopadu su kroz projekt Boranka sudjelovali u pošumljavanju opožarenih područja Dalmacije, uključujući Park prirode Biokovo, područje Makarske, Trogira i Šibenika. Turovci su, između ostalog, pošumljavali brdo Jelinjak kod šibenskog naselja Grebaštica, koje je prošle godine teško stradalo u požaru.
Projekt Boranka prepoznat je i na međunarodnoj razini. Uz podršku Ministarstva vanjskih poslova Republike Hrvatske i u suradnji s hrvatskim izviđačima, Boranka se posljednje dvije godine provodi u Makedoniji, a od ove jeseni i u Crnoj Gori.
Izvor teksta: Alen Konjević
Objava Svijetla budućnost: Učenici i profesori Zrakoplovne škole sudjelovali u akciji pošumljavanja pojavila se prvi puta na Kronike Velike Gorice.