Blagdan svetog Stjepana, koji se u Hrvatskoj obilježava na današnji datum, 26. prosinca, predstavlja važan dio božićnog vremena. Sveti Stjepan poznat je kao prvi kršćanski mučenik ili Prvomučenik, a njegovo mučeništvo odražava temeljne kršćanske vrijednosti oprosta, hrabrosti i vjernosti vjeri.
Tko je bio sveti Stjepan?
Stjepan je bio jedan od sedam đakona u prvoj kršćanskoj zajednici, prema izvješćima u knjizi Djela apostolska. Njegova zadaća bila je pomagati siromašnima, bolesnima i potrebitima, dok su se apostoli posvetili propovijedanju evanđelja. Njegovo ime, izvedeno iz grčke riječi stefanos, znači kruna, simbol mučeništva i pobjede u vjeri.
Sveti Stjepan se istaknuo svojom hrabrošću i rječitošću, otvoreno propovijedajući kršćansku vjeru. Zbog njegove revnosti, suočio se s optužbama za bogohuljenje, što su lažno konstruirali židovski starješine. Na suđenju je iznio gorljivu obranu kršćanskog nauka i optužio svoje progonitelje da odbacuju Božje proroke i Isusa Krista. Ove riječi izazvale su bijes vijeća, te su ga izveli iz grada i kamenovali na smrt
Stjepanovo mučeništvo simbolizira temeljnu poruku kršćanstva – spremnost na žrtvu za ideale i oprost neprijateljima. Njegove posljednje riječi, zabilježene u Bibliji, bile su molitva za progonitelje: “Gospodine, ne uzmi im ovo za grijeh.” Zbog toga ga se smatra uzorom hrabrosti i vjere, kao i simbolom oprosta.
Povijest blagdana
Blagdan svetog Stjepana slavi se od 4. stoljeća, a na ovaj se dan vjernici prisjećaju njegove žrtve i važnosti pomaganja bližnjima. U katoličkoj tradiciji, ovaj blagdan dolazi odmah nakon Božića kako bi se naglasila povezanost između Kristova rođenja i njegove kasnije žrtve na križu za spasenje čovječanstva
Običaji na blagdan svetog Stjepana
U Hrvatskoj se ovaj blagdan često naziva i Štefanje, a dan je kada se posjećuju rodbina, prijatelji i susjedi. Tradicionalno, roditelji vode djecu u crkvu kako bi im pokazali jaslice i objasnili događaj Kristova rođenja. Također, ovo je imendan za osobe koje nose ime Stjepan, Štefan, Stipan i njihovi izvedenice.
Osim u katoličkoj crkvi, blagdan svetog Stjepana obilježava se i u pravoslavnim crkvama, ali na različite datume, ovisno o kalendaru koji koriste (27. prosinca prema gregorijanskom kalendaru, odnosno 9. siječnja prema julijanskom).
Blagdan svetog Stjepana danas podsjeća na važnost malih djela ljubavi i nesebičnosti te na oprost, čak i u najtežim okolnostima. Njegov život i smrt ostaju trajna inspiracija vjernicima diljem svijeta.
Objava Danas obilježavamo blagdan svetog Stjepana, njegova priča objašnjava zašto pojavila se prvi puta na Kronike Velike Gorice.