Prijava

Vaša prijava

HAKOM: 5G tehnologija se ispituje na Zračnoj luci Franjo Tuđman

['5g velika gorica', '5g zračenje', '5g zračna luka franjo tuđman', 'zračenje 5g', 'zračenje mobitela']

Nakon brojnih rasprava o novoj 5G mreži, zračenju i postavljanju baznih stanica, dobili smo upit od čitatelja u vezi postavljanja nove mreže u Velikoj Gorici. Pregledom HAKOM-ovih stranica, došli smo do informacije kako je na području Zračne luke Franjo Tuđman u tijeku tehničko ispitivanje 5G tehnologije.

Konkretno, ovako navode na svojoj stranici: “HAKOM je privremene dozvole za uporabu radiofrekvencijskog spektra u frekvencijskom pojasu 3,6 GHz izdao za potrebe tehničkog ispitivanja 5G tehnologije na područjima Grada Zagreba uključujući područje Grada Samobora i Grada Svete Nedelje te ZL Franjo Tuđman, Grada Osijeka, Grada Rijeke, Grada Splita, otoka Krka, Grada Dubrovnika, Grada Hvara, Grada Novalje, Grada Jastrebarskog, Grada Raba, Grada Bjelovara, Grada Novske i Grada Varaždina.” Navode da su privremene dozvole izdane za Hrvatski telekom i A1.

Navedeno znači da se izvodi tehničko ispitivanje i na području Zračne luke Franjo Tuđman. Zanimalo nas jesmo li to dobro protumačili te postoji li mogućnost komercijalnog spajanja na tu mrežu, u smislu da se građani već sada mogu spojiti na 5G. Primili smo odgovor da je bazna postaja postavljena na zračnoj luci te da korištenje još uvijek nije komercijalno, ali da se planira pokrenuti postupak za stalnu dozvolu za uporabu do kraja polovice 2021. godine.

Kako informacije ne bi bilo krivo interpretirane, donosimo njihov odgovor u cijelosti:

Poštovani,

privremena dozvola za uporabu radiofrekvencijskog spektra je izdana za određeno zemljopisno područje. Operator je dužan HAKOM-u prije početka rada prijaviti pojedinu baznu postaju s točnim lokacijama i osnovnim tehničkim karakteristikama te su to i učinili za lokacije navedene na https://www.hakom.hr/default.aspx?id=10346.

Na temelju privremene dozvole operator vrši ispitivanja sustava, što znači da nije moguće komercijalno pružanje usluge. Postupak javne dražbe putem kojeg će se izdati stalna dozvola za uporabu radiofrekvencijskog spektra se planira do kraja prve polovice 2021., nakon čega će krajnji korisnici moći dobiti komercijalnu uslugu.”

Koliko je zračenje 5G?

Najveće polemike koje izaziva 5G je količina zračenja. Istraživanja su pokazala da, kada se usporedi količina zračenja koje stvara 2G, 3G i 4G mreža s onim koje stvara 5G, zapravo ne postoji velika razlika.

Zračenje 5G mreže ne bi trebalo imati utjecaj na zdravlje ni veću mogućnost pojave tumora, kao niti dosadašnje mreže. Jedini utjecaj koje elektromagnetsko zračenje ima je zagrijavanje tkiva. Ne postoji dovoljno dokaza da bi se dokazao općenito štetan utjecaj mobitela na fizičko zdravlje.

Među kratkotrajnim učincima tu su povećanje topline i zagrijavanje kože, a među dugotrajnima se istražuje nastanak tumora mozga, no još uvijek ne postoje dovoljni dokazi.

Objava HAKOM: 5G tehnologija se ispituje na Zračnoj luci Franjo Tuđman pojavila se prvi puta na Kronike Velike Gorice.