Prijava

Vaša prijava

Za financijske instrumente za poljoprivredu i ruralni razvoj osigurano više od 384 milijuna kuna


Ministrica poljoprivrede, Marija Vučković i ravnateljica Agencije za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju Matilda Copić potpisale su dana, 11. prosinca 2019. godine, izmjene i dopune sporazuma o financiranju s predsjednikom Uprave HAMAG-BICRO-a, Vjeranom Vrbancem i članicom Uprave Marijanom Oreb, čime se omogućuje nastavak provedbe financijskih instrumenata PRR 2014.-2020.: Mikro i Malih zajmova za ruralni razvoj te Pojedinačnih jamstava za ruralni razvoj za koje je sada dostupno više od 384 milijuna kuna.

Dosadašnjom uspješnom provedbom financijskih instrumenata koje provodi HAMAG-BICRO (početak zaprimanja zahtjeva za financiranjem od strane potencijalnih krajnjih primatelja Mikro i Malih zajmova od rujna 2018., odnosno Pojedinačnih jamstva za ruralni razvoj od veljače 2019. godine) ostvareno je znatno više od inicijalno planiranog te je zaključno s listopadom 2019. godine provedba navedenih instrumenata rezultirala s ukupno 381 podržanih krajnjih primatelja, odnosno njihovih novih ulaganja te 97 novostvorenih radnih mjesta kao rezultat tih ulaganja. Navedeni rezultati predstavljaju ostvarenje znatno iznad planiranog (na razini 337 % planiranog!) te prikazuju u kojoj mjeri su potencijalni krajnji primatelji financijskih instrumenata prepoznali njihov značaj, odnosno dostupne pogodnosti.

“Financijski instrumenti za poljoprivredu i ruralni razvoj trenutno su najpovoljniji oblik financijske podrške za poljoprivrednike na tržištu, stoga i ne čudi ovako brza apsorpcija inicijalne omotnice. Nadam se da će nova alokacija nastaviti ovakav trend te da ćemo i dalje bilježiti dobre rezultate.” – izjavio je predsjednik Uprave HAMAG-BICRO-a, Vjeran Vrbanec.

Od financijskih instrumenata koje provodi HAMAG-BICRO, krajnji primatelji su prvenstveno zainteresirani za financiranje planiranih ulaganja putem dostupnih sredstava Malih zajmova za ruralni razvoj, odnosno ulaganje u restrukturiranje, modernizaciju i povećanje konkurentnosti poljoprivrednih gospodarstava. Danas potpisane izmjene i dopune sporazuma o financiranju odgovaraju na navedene trendove, odnosno iskazani interes potencijalnih krajnjih primatelja te su obuhvatile usklađivanje alokacije na razini sporazuma, odnosno prilagodbu alokacije dostupne za financiranje Malih zajmova za ruralni razvoj, koja je povećana s 89,5 milijuna kuna na 285,2 milijuna kuna.

„Današnje potpisivanje izmjena i dopuna sporazuma o financiranju s našim partnerom u provedbi HAMAG-BICRO-om nastavak je uspješne priče o financiranju održivih projekata naših mikro, malih i srednjih poduzetnika u poljoprivredi, preradi i šumarstvu. Prilagodba financijskog plana omogućit će dostupnost sredstava i onima koje komercijalne banke nisu bile spremne financijski podržati, prvenstveno mislim na OPG-ove. I dalje nastavljamo s niskim kamatnim stopama od 0,1 % za mljekarski sektor, odnosno 0,5 ili 1 % za sve ostale prihvatljive krajnje primatelje.“ –  izjavila je ministrica poljoprivrede Marija Vučković te dodala„Drago mi je da s terena imamo ovako pozitivan odaziv i da smo za malo više od godinu dana provedbe uspjeli iskoristiti sva sredstva predviđena za provedbu Malih zajmova u šestogodišnjem periodu. Posebno ohrabruje činjenica da su svi ti projekti zadovoljili kriterije održivosti poslovnih ideja i pripadajućih planova, a što dokazuje poduzetničke kapacitete naših poljoprivrednika.“

Provedba ovih financijskih instrumenata omogućava jednostavnije, brže, lakše i povoljnije kreditiranje ulaganja u poljoprivredu, preradu i šumarstvo, kroz ulaganja u restrukturiranje, modernizaciju i povećanje konkurentnosti poljoprivrednih gospodarstava, zbrinjavanje, rukovanje i korištenje stajskog gnojiva u cilju smanjenja štetnog utjecaja na okoliš, korištenje obnovljivih izvora energije, povećanje dodane vrijednosti poljoprivrednim proizvodima, razvoj nepoljoprivrednih djelatnosti u ruralnim područjima, kao i  modernizaciju tehnologija, strojeva, alata i opreme pri dobivanju drva i šumsko-uzgojnim radovima te u predindustrijskoj preradi drva.

 

Izvor: Ministarstvo poljoprivrede