Prijava

Vaša prijava

Dani medijske pismenosti

['Osnovna škola Nikole Hribara\r\nRuđera Boškovića 11\r\n10410 Velika Gorica\r\nRavnatelj Stjepan Maravić', 'prof.']

Dani medijske pismenosti

Tijekom tjedna od 19. do 25. travnja 2021. obilježavali su se Dani medijske pismenosti u organizaciji Agencije za elektroničke medije i Ureda UNICEF-a za Hrvatsku te brojnih drugih partnera i pod pokroviteljstvom Ministarstva kulture i medija i Ministarstva znanosti i obrazovanja.

Svrha obilježavanja jest osvijestiti javnost o važnosti medijske pismenosti i osigurati što većem broju građana, posebice djece i mladih, prilike za učenje o medijima.

Naglasak je bio na utjecaju medija na mentalno zdravlje djece i mladih. Posebna pozornost posvećena je aktualnom problemu dezinformacija i lažnih vijesti, utjecaju influencera te općenito razvoju vještina kritičkog sagledavanja medijskih sadržaja, kao i boljeg razumijevanja kako različiti mediji funkcioniraju.

I mi smo se priključili ovom hvalevrijednom projektu. Učenici 4. razreda iz Lomnice razgovarali su o podjeli medija, radili su u paru i navodili dobre i loše strane TV- a s osvrtom na utjecaj reklama. Pogledali su video vodič kroz medije te Zorana Vakulu s temom „Kako nastaje vremenska prognoza“.

Učenici 6. a razreda pogledali su video „Što da radim bez jutjub(er)a?“ te ga prokomentirali navodeći prednosti i mane praćenja YouTubera.

U svim sedmim razredima knjižničarke su održale nastavni sat na temu „Izvori podataka na različitim vrstama medija“ s naglaskom na poštivanje autorskih prava. Taj sat održava se već godinama u našoj školi u sklopu programa Informacijske pismenosti i poticanja čitanja.

Učenici 8. d su raspravljali o pravilima lijepog ponašanja i komuniciranja na internetu, usput komentirajući sadržaj na internetskim portalima i društvenim mrežama.

Mladi knjižničari i čitatelji 1. smjene nadovezali su se na navedeni tjedan obilježavanjem Dana intelektualnog vlasništva 26. travnja. Tijekom izvannastavne aktivnosti pogledali su i prokomentirali videosadržaje na temu „Što je to intelektualno vlasništvo i kako ga poštivati“. Saznali su da mnoge stvari koje radimo na internetu nisu zakonite i zašto je važno poštivati intelektualno vlasništvo.

Nadamo se da smo time pridonijeli većoj osviještenosti naših učenika o važnosti medijske pismenosti.

Roditelje bismo ovom viješću željeli uputiti na mrežne stranice Dana medijske pismenosti i Državnog zavoda za intelektualno vlasništvo gdje ima mnoštvo edukativnih materijala osim za djecu i za njih.

A mi ćemo nastaviti raditi na osviještenosti svih sudionika odgojno-obrazovnog procesa tijekom cijele godine, kao i do sada.


Juniori dobili priliku na obje strane