Kulturna baština vrijedan je element imovine i identiteta. Na razini Europske unije kulturna baština se valorizira kao zajednički izvor sjećanja, razumijevanja, identiteta, dijaloga, kohezije i kreativnosti, bilo da je materijalna, nematerijalna ili digitalna te se smatra pokretačem kreativnog izražavanja, ali i važnim pokretačem gospodarskog razvoja i socijalne kohezije na održiv način. Upravo je jedna od dimenzija održivog turizma poštivanje društveno-kulturne autentičnosti destinacije, očuvanje njihovog izgrađenog i živog kulturnog nasljeđa i tradicijske vrijednosti te doprinos međukulturalnom razumijevanju i toleranciji.
S druge strane, svrha ekomuzeja je usredotočiti se na identitet lokacije te podržati i osnažiti zajednicu koju obuhvaća u upravljanju svojom povijesnom, kulturnom i prirodnom baštinom u svakodnevnom životu. To se može osigurati samo uspješnom i komplementarnom suradnjom triju ključnih sastavnica ekomuzeja – posjetitelja, osoblja i lokalnog stanovništva te njihovog odnosa s povijesnom, kulturnom i prirodnom baštinom lokaliteta i ekomuzeja. Unatoč „eko“ prefiksu, ekomuzej je manje usmjeren na prirodu i lokalitet, a više na kulturne, sociološke, bihevioralne i povijesne komponente na određenoj lokaciji i okolišu.
Projekt Ekomuzeja Bistra jedan je od primjera dobre prakse održivosti, uključivosti i kontinuiteta u kulturnoj baštini, ključa za postizanje prosperitetnog i održivog gospodarskog i društvenog razvoja, te u konačnici i razvoja održivog turizma.
The post Ekomuzej Bistra – valorizacija kulturne baštine i održivi razvoj appeared first on Turistička zajednica Zagrebačke županije.