Prijava

Vaša prijava

Aktualni sat vijećnici iskoristili za ‘škakljiva’ pitanja

['sjednica', 'sjednica gradskog vijeća']

U vijećnici Pučkog otvorenog učilišta danas, 26. rujna, održala se 13. sjednica Gradskog vijeća Grada Velike Gorice.

Sjednica je započela minutom šutnje za preminulog Ivana Šukera, bivšeg ministra financija i potpredsjednika Vlade, a nastavila se aktualnim satom, a potom i raspravom po točkama dnevnog reda.

Aktualni sat

MOST-ov vijećnik Damir Slojšek otvorio je aktualni sat pitanjem o sanaciji Ulice Franje Lučića u Kučama te prijedlogom izgradnje trenažne dvorane za mlade.

Vezano uz Ulicu Franje Lučića, gradonačelnik Krešimir Ačkar složio se kako je ulica u neadekvatnom stanju te najavio kako će se napraviti detaljan plan za sanaciju u Proračunu za sljedeću godinu nakon čega čega će biti poznate daljnji tijek sanacije.

Što se pak trenažne dvorane tiče, zamjenik gradonačelnika Neven Karas najavio je kako će biti realizirana polivalentna dvorana balonskog tipa veličine 68x35m2 u blizini Gradske sportske dvorane u Rakarskoj ulici,  namijenjena mladima. Moći će se podijeliti u tri dijela, pa će ju tako moći koristiti više sportskih skupina istovremeno. Također, najavio je izgradnju osnovne škole u Kurilovcu u sklopu koje će biti izgrađena i veća sportska dvorana.

Vijećnika Vedrana Zobeca zanimalo je u kojoj je fazi izgradnja Doma za starije u Podbrežnici. Pročelnik Upravnog odjela za gospodarski razvoj, poljoprivredu i fondove EU Domagoj Ilečić odgovorio mu je kako je projekt prošao natječaj te kako se čeka potpisivanje ugovora. Predviđeno vrijeme izgradnje su 24 mjeseca te šest mjeseci za opremanje. Nada se kako će radovi krenuti na proljeće, a završetak projekta očekuje krajem 2026. godine.

Vijećnik Ozren Robić pitao je hoće li građani dobiti obavijest o podnošenju zahtjeva za priključenje na sustav odvodnje te koji je predviđeni broj domaćinstava koji će dobiti priključke. Također, zanimalo ga je prijeti li, s obzirom na kašnjenje vezano uz Natječaj za pročistač, gubitak sredstava EU.

Direktor Vodoopskrbe Krunoslav Višić odgovorio mu je kako će se tek nakon izdavanja uporabnih dozvola znati koliko će priključaka biti te dodao kako ne prijeti opasnost od gubitka sredstava iz Natječaja obzirom je projekt prebačen u 2. operativno razdoblje od 2022.-2027. godine.

Vijećnik Anri Targuš upitao je u kojoj je fazi gradnja šetnice u Kurilovcu. Karas mu je odgovorio kako je kako je u tijeku izrada izvedbenog projekta te kako će šetnica koja će se protezati od križanja Jelačićeve i Lomničke biti u duljini 1400 metara te široka 16 metara. Također, dodao je kako će 9. listopada biti održana i rasprava vezana uz šetnicu, a kojoj će moći prisustvovati i mještani.

Vijećnik Ivo Jelušić upitao je može li trošenje svake kune iz Proračuna biti transparentno, na što mu je gradonačelnik Ačkar odgovorio kako je već sve transparentno, a građani uvid u trošenje gradskog novca imaju online na stranici Grada, klikom na Geoportal.

Jelušić je također predložio i e-izdanje Turopoljskog leksikona, s čime se gradonačelnik Ačkar složio te dodao kako će predložiti isto u uvrštavanje prilikom izrade Proračuna za sljedeću godinu.

Vijećnicu Ivanu Belošević zanimalo je uvođenje vodovodne mreže u Vinogradskoj ulici i Novom Selu u Buševcu te izgradnja nogostupa i biciklističkih staza u Turopolju.

Direktor Vodoopskrbe Višić odgovorio joj je kako je projektna dokumentacija izrađena, no pojavili su se problemi imovinsko-pravnih odnosa, pa samim time i ishođenja građevinskih dozvola, no nada se kako će se tijekom sljedeće godine ti problemi otkloniti. Što se pak biciklističkih staza i nogostupa tiče, pročelnik Dubravko Katulić odgovorio je kako je pješačka staza koja se gradi u Petrovini pred samim završetkom, a planirano je uređenje pješačkih staza u Šiljakovini, Šćitarjevu kod skretanja za Obrezinu, pješačko-biciklističke staze prema Starom Čiču, pješačko-biciklističke staze u dvije faze – od Velike Gorice do groblja Kušanec pa biciklistička staza do Male Bune.

Vijećnika Ivana Bekavca zanimalo je zašto gradnja Osnovne škole u Dubrancu teče sporo pa tako učenici već četiri godine putuju do obližnje škole na nastavu, na što je gradonačelnik Ačkar odgovorio kako je krajnji rok izgradnje škole 29. travanj 2024. godine, a kako sve teče ‘sporije’ radi dogovora da se u sklopu škole gradi i vrtić za 20-ak djece te najavio kako će sljedeće školske godine djeca pohađati svoju matičnu školu, a u funkciji će biti i vrtić.

Također, Bekavca je zanimalo i pitanje propusta i nezakonitosti vezano uz 16 zgrada koje se povlači još od 2016. godine, a vezano uz energetsku obnovu.

Direktorica GSG-a Škoro odgovorila je kako je došlo do nerazumijevanja dijela suvlasnika stanova vezano uz prihvatljive i opravdane troškove, dodavši kako iako to što se iz Fonodova moglo sufinancirati do 60%, to ne znači da će građani uvijek ostvariti svih 60%. Postoje prihvatljivi, ali i opravdani troškovi koji se ne sufinanciraju. Dodala je kako su aplicirali na dodatnu subvenciju od 40% koja se oslanja na subvenciju Fonda te kako se subvencija dobiva samo na prihvatljive troškove.

Vijećnika Zvonka Kunića zanimao je završetak izgradnje nadvožnjaka kod Velike Mlake te izgradnja pješačke staze u južnom dijelu naselja kao i biciklističko-pješačka staza od Mlake do Mičevca.

Na pitanje oko pješačko-biciklističke staze dobio je odgovor kako će biti predložene za uvrštavanje u Proračun za sljedeću godinu. Vezano uz nadvožnjak odgovoreno mu je kako su upornjaci u izuzetno lošem stanju pa je sanacija prijeko potrebna, a sanacija u dva dijela odvija se sporijim tijekom radi financijskih prilika.

Vijećnika Marija Zdelara zanimalo je što je s projektima vezanima uz jeftinije grijanje te sa Tržnicom koja propada u centru grada.

Ačkar je na pitanja oko Tržnice ustvrdio kako već deset godina ona nije u adekvatnom stanju te kako je istraživanjem utvrđeno kako 75% građana želi da ona ostane na starome mjestu, odnosno da se vrati u stari dio Tržnog centra. Naveo je kako postoji nekoliko opcija realizacije te će se tražiti konsenzus svih klubova vijećnika oko rješavanja problema Tržnice.

Vezano uz grijanje, pročelnica Upravnog odjela za urbanizam i zaštitu okoliša, Gordana Mikulčić  Krnjaja odgovorila je kako će u tijeku sutrašnjeg dana prisustvovati sastanku u Agenciji za ugljikovodike kako bi se istražio eventualni dodatni potencijal za uštedu.  Najavila je postavljanje veće dizalice topline u suradnji s HEP Toplinarstvom.

Vijećnika Tomislava Krešimir Hubaka zanimalo je koliko je kamera postavljeno za nadzor ilegalnih odlagališta otpada, na što mu je gradonačelnik odgovorio kako ih je postavljeno 13 te da su one ekološki bile najprihvatljivije jer rade na solarni panel. Ustvrdio je kako je zahvaljujući njima u tijeku 37 aktivnih postupaka uklanjanja otpada. Osvrnuvši se na nedavni slučaj odlaganja otpada kamionima tvrtke iz Zagreba, rekao je kako komunalni redari nemaju ingerenciju pravnoj osobi naplatiti kaznu, stoga isto šalju na daljnje procesuiranje u Državni inspektorat.

Vijećnika Krunoslava Hrvačića zanimalo je zašto je kasnilo zamagljivanje komaraca u Turopolju na što mu je odgovoreno kako Grad u osnovnom ugovoru ima predviđena dva zamagljivanja, no s obzirom na vrijeme koje je pogodovalo povećanom razmnožavanju komaraca bilo je potrebno i treće koje je naknadno dogovoreno.

Hrvačića je zanimalo i što Grad radi po pitanju zaštite autohtone pasmine svinja od svinjske kuge, na što mu je gradonačelnik odgovorio kako ona još nije utvrđena u našem kraju te kako će daljnje obrazloženje dobiti pisanim putem.

Vijećnika Milivoja Dijaneževića zanimala je solarizacija grada, na što mu je odgovoreno kako će 5. listopada u sklopu projekta ‘Velika Gorica Solarni grad – Odbrojavanje’ biti postavljena solarna elektrana na POU Velika Gorica, a potom i na sve veće objekte u gradu poput Osnovne škole u Šćirajevu, vrtićima, Društvenom domu u Lomnici, Buševcu, na Mrtvačnici i ostalim.

Nakon završetka aktualnog sata, vijećnici su nastavili raspravu po točkama Dnevnog reda sjednice. Uskoro više!

Objava Aktualni sat vijećnici iskoristili za ‘škakljiva’ pitanja pojavila se prvi puta na V'Gradu.