Prijava

Vaša prijava

Igrom do očuvanja tradicije – radionica oslikavanja drvenih igračaka roditelja i djece u Mičevcu

['društvo žena mičevec', 'jasminka podlejan', 'KUD "Mičevec"']

Da naš kraj obiluje vrijednim čuvarima baštine dokazuje i kreativna radionica roditelja i djece održana u Mičevcu

🙂
 

Djeca od najranije dobi stvaraju temelje za razvoj u odrasloj dobi, a igra je neizostavan dio tog procesa. Upravo je igračka ključni alat koji kod djeteta potiče kreativnost, maštu i motoričke sposobnosti. Proteklog tjedna pod vodstvom Jasminke Podlejan – učiteljice i predane čuvarice tradicije, održana je hvalevrijedna radionica oslikavanja drvenih igračaka polaznika dječje skupine KUD-a Mičevec i njihovih roditelja koja je roditelje vratila u djetinjstvo, a djecu kroz igru upoznala s tradicionalnim igračkama našega kraja, s kakvima su se nekada igrali njihovi roditelji, bake i djedovi.

Drvene igračke potiču dječju maštu

Drvene igračke dolaze bez baterija i ostalih elektroničkih komponenta. Ne mogu same govoriti, kretati se ili izvoditi neke druge automatizirane ludorije, već ih djeca moraju ručno pokretati, upotrijebiti maštu i doslovno udahnuti život u njih. Ovakve igračke daju im priliku za potpuno otvorenom igrom u kojoj mogu zamisliti bezbroj mogućnosti koje će njihovu igračku učiniti jedinstvenom. Na taj način ih uvlače sve dublje i dublje u svijet mašte i zato mogu dugo zadržati dječju pozornost.

Uz drvene igračke djeca uče 

Na radionici su se roditelji imali prilike i upoznati s pozitivnim utjecajem drvenih igračaka na razvoj djece.

Iako su zvukovi dobri za stimulaciju djetetovih osjetila, neke elektroničke igračke mogu pretjerano stimulirati djecu. Kombinacija treperenja svjetla, glasnih zvukova i automatizirani pokreti mogu davati previše informacija koje mališani ne mogu obraditi. Iako drvene igračke ne svijetle šarenim svjetlima, ne sviraju ili ispuštaju druge zvukove, mogu biti itekako poticajne

Drvene igračke su poznate po svojoj kvaliteti

Najpoznatija i najveća prednost tradicionalnih drvenih igračaka je zasigurno njihova izdržljivost. Čini se kako mogu trajati vječno – i dan danas se prenose iz generacije na generaciju.

Kada (i ako) dođe vrijeme za njihovo umirovljenje, mogu se lako reciklirati, pa njihovim recikliranjem ujedno brinete i za okoliš.  Čini se kako djeca imaju više poštovanja prema takvim vrstama igračka. Posvećuju im više brige i ne odvajaju se lako od njih.

Također, sigurnije su za zdravlje – istraživanja su pokazala kako određena vrsta plastike može utjecati na zdravlje jer su u njoj prisutne kemikalije ftalati koje ju čine mekšom i fleksibilnijom od drveta. U EU je već nekoliko godina zabranjeno njihovo korištenje u igračkama, no ponekad ih se još može pronaći u nekim proizvodima. Udisanje ovih kemikalija može pogoršati astmu kod djece, a s obzirom na to da djeca sve vole stavljati u usta, njihova je izloženost kemikalijama veća nego kad su u pitanju odrasle osobe.

Dječja folklorna skupina KUD-a Mičevec već godinama uspješno njeguje tradiciju kroz ples, brojne aktivnosti i humanitarno djelovanje

Dječja folklorna skupina KUD-a Mičevec na svojim redovitim probama osim plesa njeguje i ostale tradicijske vrednote kroz različite radionice, poput ove oslikavanja drvenih igračaka. No, nisu stali samo na tome – kako dolazi vrijeme darivanja, mališani su izradili i čestitke koje će pokloniti svojim sumještanima. U suradnji s lokalnom zajednicom, Društvom žena Mičevec, njihove čestitke stići će do onih koji su sami ili pomalo zaboravljeni i uljepšati im nadolazeće blagdane. Veliko bravo za divnu inicijativu

🙂

Kroz ovakve aktivnosti, tradicija se čuva i oživljava u srcima naših najmlađih, koji će onda sačuvati bogatstvo svoga kraja od zaborava za generacije koje tek trebaju doći i jedino tako – tradicija nastavlja živjeti.

Foto: Jasminka Podlejan

 

Objava Igrom do očuvanja tradicije – radionica oslikavanja drvenih igračaka roditelja i djece u Mičevcu pojavila se prvi puta na V'Gradu.