Prijava

Vaša prijava

130. obljetnica strukovnog školstva u Samoboru


U godini u kojoj je Nikola Tesla patentirao izmjeničnu struju, u kojoj se počeo graditi Eiffelov toranj, u kojoj je rođen prvi hrvatski nobelovac Lavoslav Ružička..., u Samoboru je s radom počela Šegrtska škola. Bilo je to 9. siječnja 1887., a škola se, promijenivši šest puta ime i isto toliko država, održala do danas. Punih 130 godina. Trenutno se u njoj učenici školuju u četiri sektora – elektrotehnici, strojarstvu, osobnim uslugama te prometu i logistici, odnosno za devet zanimanja.

„Nismo ustanova koja je sama sebi svrha, nego uvodimo obrazovanje za deficitarna zanimanja, povlačimo sredstva iz EU fondova i stvaramo nove kurikulume, poput pametnih kuća i aditivnih tehnologija. Baš su aditivne tehnologije, odnosno oprema koju smo dobili za ovaj fakultativni predmet - 3D printere zajedno sa skenerima i softverom, poslužile našim učenicima Martinu Sokoloviću, Lovri Stipanoviću i Josipu Orozu, uz mentorstvo Ivana Vlainića, da stvore '3D znanstvenu podmornicu', koja je prepoznata i na sajmu inovacija u Nürnbergu (u studenome ove godine) i nagrađena zlatnom medaljom“, na današnjoj proslavi 130. godišnjice strukovnoga školstva u Samoboru, rekao je ravnatelj Srednje strukovne škole Davor Škiljan.

Mladim inovatorima, koji su nakon Nürnberga priznanje za svoj rad – srebrnu medalju osvojili i na sajmu inovacija u Južnoj Koreji, čestitao je danas i župan Stjepan Kožić. Čestitao je nastavnicima ove škole koji s djecom, rekao je, ne rade samo u okvirima kurikuluma, nego i daleko više, prepoznajući učenike koji imaju potencijale.

„Bez kvalitetnoga nastavnog kadra neće biti ni dobroga gospodarstva i razvoja kojega želimo. Stoga Županija, prije svega, maksimalno skrbi i ulaže u obrazovanje“, rekao je župan, posebno naglasivši da je Zagrebačka županija, prema indeksu razvijenosti, nedavno ušla u četvrtu, najrazvijeniju kategoriju.

Svečanosti u Srednjoj strukovnoj školi prisustvovao je i Večernjakov poduzetnik godine, i njezin nekadašnji đak, a danas poduzetnik 'svjetskoga glasa' Mate Rimac.

„Nisam bio neki super učenik, ali imao sam želju za stvaranjem, za radom. Izluđivao sam roditelje svojim projektima i uneređivanjem kuće. Mislili su da radim kojekakve gluposti, ali profesor Vlainić je to prepoznao. Pogurao me. Došao sam prije desetak godina u ovu istu dvoranu prezentirati svoj prvi projekt (bežičnu ručnu tipkovnicu; op.a.) i dobio nagradu. I tako je krenuo moj put... Da se to nije dogodilo danas ne bi bilo moje firme s 300 zaposlenih“, rekao je Rimac, dodavši da svojim radom pokušava pokazati svijetu da je Hrvatska mjesto u kojem se mogu raditi velike stvari, gdje se može biti konkurentan i u najperspektivnijoj svjetskoj industriji.

Svečanost je završila otvorenjem punionice za električne automobile, prve takve punionice u RH u sklopu neke škole.


Božićni koncert Lučića

Prezentacija borilačke vještine judo