Prijava

Vaša prijava

Krenula realizacija projekta „Mali tehnopolis Samobor“


Regionalna razvojna agencija Zagrebačke županje, još 2013., inicirala je i osmislila projekt Mali tehnopolis, a Grad Samobor podržao je ideju i osigurao prostor na kojemu bi se on razvijao, te je u prosincu 2016. projekt Mali tehnopolis Samobor (MTS) prijavljen na javni poziv za dodjelu bespovratnih sredstava za razvoj poslovne infrastrukture. Pozitivno je ocijenjen te je njegovu nositelju, Gradu Samoboru, iz Europskog fonda za regionalni razvoj za realizaciju odobreno bespovratnih 19,49 milijuna kuna. Ukupna vrijednost projekta je 21,63 milijuna kuna.

„Radi se o infrastrukturnom projektu koji obuhvaća rekonstrukciju, dogradnju, opremanje i stavljanje u funkciju dva objekta bivše vojarne Taborec te nabavu najnovije generacije industrijskog 3D printera i skenera. Što projektom želimo postići? Uspostaviti poduzetnički centar, odnosno start up inkubator koji će biti temelj za razvoj i rast poduzetništva, i samoborskog, ali i puno šire, orijentiranoga na prerađivačku djelatnost. Nadalje, njime želimo potaknuti osnivanje novih poduzeća i obrta, stvoriti uvjete za rast i napredak, kao i unaprijediti konkurentnost postojećih gospodarstvenika“, rekla je Martina Delišimunović, voditeljica projekta.

Mali tehnopolis Samobor prostirat će se na oko 1400 četvornih metara. U poduzetničkim inkubatoru poduzetnici početnici moći će unajmiti adekvatan poslovni prostor (na raspolaganju će biti 23 poslovne jedinice) uz subvencioniranu cijenu najma, za njih će se organizirati edukacije, informatičke radionice, specijalistički seminari, a moći će koristiti i multimedijalnu dvoranu, kapaciteta 50 osoba. Usluge poduzetničkog inkubatora, osim početnicima i poduzetnicima koji su u procesu jačanja tržišne pozicije, namijenjene su i učenicima strukovnih škola, studentima tehničkih fakulteta, inovatorima, organizacijama iz područja tehničke kulture i znanstvenoj zajednici. Drugi segment poslovanja MTS-a bit će pružanje usluga aditivnih tehnologija - 3D printanja i skeniranja, povratnog inženjerstva i CAD dizajniranja.

„Za grad koji njeguje tradiciju poduzetništva i obrtništva ovo je izuzetno važan projekt. On će mladim poduzetnicima dati vjetar u leđa kako bi se okušali na sve zahtjevnijem tržištu. Osim toga, korištenjem novih tehnologija, MTS će dati dodatnu vrijednost projektima koje provode poduzetnici, ali i omogućiti daljnji razvoj inovacija“, rekla je zamjenica gradonačelnika Sanja Horvat Iveković, dodavši da je raduje što je jedan od partnera projekta i Srednja strukovna škola Samobor čiji su profesori i učenici visoko postavili ljestvicu kada je riječ o novim idejama i inovatorskim dostignućima.

Za Zlatka Herčeka, direktora Regionalne razvojne agencije Zagrebačke županije, ovaj projekt je direktan doprinos gospodarstvu.

O aditivnim tehnologijama (kolokvijalno 3D printerima) koje se definiraju kao tehnologije 21. stoljeća, govorio je Damir Godec iz Centra za transfer tehnologije zagrebačkoga Fakulteta strojarstva i brodogradnje.

Predstavljanju projekta, ispred Županije, prisustvovao je zamjenik župana Hrvoje Frankić. Naglasio je pozitivnu ulogu Regionalne razvojne agencije u njegovoj pripremi.

„Regionalna razvojna agencija pružila je tehničku pomoć i vodila projekt do aplikacije i njezine uspješne realizacije, dok je Zagrebačka županija financirala kompletnu pripremu projektne dokumentacije. MTS je izvrstan primjer kako Zagrebačka županija, Grad Samobor i Regionalna razvojna agencija zajednički stvaraju dodanu vrijednost svojim poduzetnicima i poticajno okruženje za mlade koje ovakvi projekti mogu potaknuti da i sami krenu u poduzetništvo“, rekao je Frankić, dodavši da je prema nedavno objavljenom indeksu razvijenost Zagrebačka županija ušla u najrazvijeniju skupinu i da će joj upravo ovakvi poduzetnički centri pomoći da, unutar ove skupine, i dalje raste.

Poduzetnički centar, start up inkubator i svi popratni sadržaji Malog tehnopolisa Samobor u funkciji će biti od sredine 2020. godine.