Predsjednik Županijske skupštine Zagrebačke županije Mato Čičak pozvao je sve članove Županijske skupštine da se uključe u akciju Pomoć gospodarstvenicima s područja Zagrebačke županije te da se odreknu neto iznosa mjesečne novčane naknade za mjesece travanj, svibanj i lipanj 2020. u korist Fonda za gospodarstvenike iz kojeg će se uplaćivati sredstva poduzetnicama kao pomoći u prevladavanju krize uzrokovane koronavirusom.
Naime, župan Zagrebačke županije Stjepan Kožić 1. travnja 2020. godine donio je Odluku o otvaranju računa za donacije financijskih sredstava u akciji „Pomoć gospodarstvenicima“ u kojeg je i sam uplatio iznos svoje mjesečne plaće za ožujak, a isto su napravili i njegovi zamjenici. U isti Fond preusmjerit će se uskrsnice i regresi svih djelatnika Zagrebačke županije u iznosu od 740.000 kuna, a u tijeku su pregovori sa socijalnim partnerima vezanim za smanjenje plaća djelatnicima.
Razlika u plaćama bit će također usmjerena u spomenuti Fond.
Župan Kožić i predsjednik Skupštine Čičak pozivaju i gradove i općine, trgovačka društava i ustanove u vlasništvu Županije te sve zainteresirane da daju svoj doprinos uplatom na račun HR 8623400091800001006 Proračun Zagrebačke županije s pozivom na broj odobrenja:
HR68 7358-OIB uplatitelja-3.
Inače, u tijeku je izrada rebalansa proračuna Zagrebačke županije koji će u potpunosti biti usmjeren na zdravstveni sustav te poduzetnike i poljoprivrednike. Mjere u gospodarstvu se prilagođavaju nenadanoj situaciji, a cilj im je očuvanje radnih mjesta, likvidnosti te olakšavanje pokretanja obustavljene poslovne aktivnosti kod poduzetnika kojima je zbog posebne okolnosti uvjetovane koronavirusom obustavljena gospodarska aktivnost.
S obzirom da Zagrebačka županija ima najveći broje OPG-ova u državi, a time i snažan potencijal u segmentu poljoprivredne proizvodnje već otvoreni natječaj u sektoru poljoprivrede vrijedan 6,5 milijuna kuna ostaje otvoren. Temeljem spomenutog natječaja poljoprivrednici i proizvođači hrane mogu ostvariti bespovratnu potporu u iznosu do 150.000 kuna uz intenzitet potpore od 30% do 70% prihvatljivih troškova.