Uši glave (Pediculus humanus capitis) su paraziti koji žive na ljudskom vlasištu. Bezbolnim ubodima sišu krv domaćina što izaziva iritaciju i svrbež. Ne pojavljuju se na drugim dijelovima tijela i ne napadaju životinje. Prenose se direktnim dodirom glave o glavu ili preko posteljine, češljeva, ukrasa za kosu, ručnika ili kapa.
Pojava uši nema veze s higijenom, a neka istraživanja čak ukazuju na njihov povećani afinitet prema čistoj kosi zbog olakšanog kretanja i lijeganja jajašaca.
Uši glave velike su poput sjemenke sezama (otprilike 2 milimetra). Imaju tri para nogu pomoću kojih se čvrsto drže za dlaku. Hrane se nekoliko puta dnevno bušeći kožu posebnim strukturama usne šupljine nalik na igle. Životni vijek im je 30 dana za vrijeme kojeg odrasla ženka može izlegnuti 300 jajašaca ili gnjida uz sam korijen kose.
Jajašca su ovalna i duga otprilike 0,8 milimetara, najčešće smještena u stražnjem dijelu vrata i iza ušiju. Tamo ih uz dlake fiksira proteinsko ljepilo koje iz svog reproduktivnog organa luči odrasla ženka. Iz gnjide se za otprilike tjedan dana izlegne spolno nezrela uš koju nazivamo larva ili nimfa. Obično se smjesti 1-2 milimetra od skalpa gdje pronalazi optimalnu temperaturu za svoj daljnji rast i razvoj. Nakon 8 do 10 dana nimfa postaje spolno zrela i spremna za razmnožavanje.
Uši glave nisu prijenosnici drugih infekcija. U rijetkim slučajevima intenzivan svrbež i češanje mogu dovesti do sekundarne infekcije, tj. razvoja impetiga ili drugih gnojnih upala kože. Povećanje limfnih čvorova i vrućica javljaju se iznimno rijetko.
Što učiniti kad primijetite ušljivost kod djeteta?
U slučaju da u kosi djeteta nađete gnjide ili uši, dijete ne šaljite u školu ili vrtić dok ne provedete postupak pranja kose medicinskim šamponom protiv ušiju, te uši i gnjide potpuno ne odstranite. Potrebno je odmah obavijestiti osoblje škole ili vrtića. Taj postupak je jedini ispravan s obzirom da je vaše dijete od nekoga dobilo uši i samo se zajedničkim i upornim trudom svih roditelja i djece uši mogu suzbiti. Kod pojave ušljivosti preporuča se pregledati kosu svim ukućanima jer se među bliskim osobama lako širi.
Metode uklanjanja ušiju
U tretmanu uši jako je bitno prekinuti njihov reproduktivni ciklus. Danas na tržištu postoji jako puno preparata. Tretman je potrebno ponoviti barem još jednom za desetak dana jer je nakon polaganja jajašaca potrebno 6 do 9 dana kako bi se izlegle nimfe. Nakon toga je s vlasišta potrebno odstraniti sve gnjide ispiranjem kose u toploj zakiseljenoj vodi, što olakšava njihovo uklanjanje.
Postoje i mehaničke metode uklanjanja uši, poput zagrijanog zraka ili električnog češlja. Uslijed struje vrućeg zraka uš gubi vlagu, dolazi do njenog isušivanja i ugibanja. Električni češalj koristi se malim električnim nabojem kako bi uništio uši koje dolaze u kontakt sa zupcima češlja. Nije potrebno šišanje kose, no ono olakšava rješavanje ušljivosti, jer je s kraće kose puno lakše ukloniti uši i gnjide.
U tretiranju uši mogu pomoći i preparati s eteričnim uljima. Eterična ulja koja su pokazala povoljno djelovanje u suzbijanju uši su čajevac, geranij burbon, lavandin super i eukaliptus radiata.
Prevencija
Potrebno je tretirati vlasišta svih članova obitelji i oprati svu posteljinu, ručnike, kape i odjeću koja se navlači preko glave na temperaturi iznad 60°C. Odjeću i predmete koje nije moguće tretirati vrućom vodom valja držati zatvorenima u plastičnoj vrećici tijekom 2 tjedna.
Nakon provedenog tretmana, vlasište treba pregledavati sljedeća 2 do 3 tjedna kako bi bili sigurni da su uklonjene sve uši i gnjide. Djecu treba upozoravati da ne razmjenjuju s drugima kape, šalove, četke i drugi pribor za njegu kose. Ako dijete ima dužu kosu, potrebno ju je zavezati prije odlaska u kolektiv.
Redoviti pregled vlasišta djece omogućava dijagnosticiranje ušljivosti u ranom stadiju, što olakšava liječenje i smanjuje mogućnost širenja zaraze.
Naslovna fotografija: Pexels/Anna Shvets
Ova objava Nisu znak loše higijene, ali su noćna mora svakog roditelja. Evo kako se riješiti uši u kosi se prvi puta pojavila na cityportal.hr.