Jedna kutija dnevno skraćuje život za 40 dana! Evo zašto je danas pravi trenutak da ostavite cigarete
![[]](/media/cache/08/71/087196e95b949ba83ac560f71dffdcec.png)
Na prvi dan korizme, koji je ove godine pao na 5. ožujka, Hrvatska obilježava Dan nepušenja, nacionalni dan osvještavanja o štetnosti pušenja i važnosti prestanka ove ovisnosti. Ovaj dan, koji se obilježava od 2003. godine, namijenjen je poticanju pušača da barem na 24 sata odustanu od cigarete, steknu uvid da je prestanak moguć i nastave s apstinencijom.
Svjetska zdravstvena organizacija (SZO) upozorava kako duhan godišnje uzme oko 8 milijuna života, od čega čak 1,3 milijuna otpada na nepušače izložene pasivnom pušenju. Čak 80 % od 1,3 milijarde pušača živi u zemljama s niskim i srednjim dohotkom, a pušenje je vodeći uzrok malignih, kardiovaskularnih i respiratornih bolesti. U Hrvatskoj, prema procjenama, od posljedica pušenja godišnje umire oko 14.000 ljudi.
Statistika pokazuje da je 2020. godine 22,3 % svjetske populacije pušilo, pri čemu 36,7 % muškaraca i 7,8 % žena. Iako je stopa pušenja nekoć bila najviša među muškarcima 1960-ih, a među ženama 1980-ih, danas je više bivših nego aktivnih pušača.
Znanstveni podaci su neumoljivi: 95 % umrlih od raka pluća su pušači, a jedna cigareta skraćuje život za osam minuta. To znači da osoba koja dnevno popuši jednu kutiju živi kraće za dva sata i 40 minuta dnevno ili čak 40 dana godišnje. Ukupna smrtnost među pušačima je triput veća nego kod nepušača iste dobi i spola, a prosječno umiru i deset godina ranije.

Osim toga, pušenje povećava rizik od bolesti poput osteoporoze, ulkusa, dijabetesa, srčanog udara, moždanog udara i brojnih karcinoma. Cigareta sadrži više od 7000 kemikalija, od kojih je 70 kancerogeno, dok nikotin, ključna tvar odgovorna za ovisnost, ima intenzitet usporediv s heroinom i kokainom.
Ipak, prestanak pušenja nosi brojne koristi. Već 12 tjedana nakon zadnje cigarete poboljšava se cirkulacija i funkcija pluća, a nakon godinu dana rizik od srčanog udara smanjuje se trostruko. Pet godina nakon prestanka, rizik od srčanih bolesti postaje jednak kao kod nepušača, a deset godina kasnije rizik od raka pluća upola je manji.
Među pušačima koji su svjesni štetnosti pušenja, većina razmišlja o prestanku. Motivacija može biti zdravstvena, ali i financijska jer prestanak donosi uštedu novca, bolji izgled kože, više energije, bolji osjet okusa i mirisa te pozitivan primjer djeci.
U procesu prestanka korisna je kombinacija savjetovanja i farmakološke pomoći. Proizvodi poput nikotinskih flastera, žvakaćih guma i sprejeva pomažu ublažiti simptome krize i omogućuju postupno odvikavanje. Nikotinska guma za žvakanje pogodna je za postepeno smanjivanje broja cigareta, dok flasteri i sprejevi omogućuju trenutačan prestanak uz kontrolirano doziranje nikotina. Terapije traju do 12 tjedana, a savjetovanje dodatno povećava šanse za uspjeh.

Stručnjaci ističu da jaka želja za cigaretom traje svega tri minute, a postoji niz metoda kojima se može nadvladati. Od pranja zubi, šetnje, tuširanja, do konzumacije voća ili vode.
Kao što je rekao Mark Twain: „Prestati pušiti? Pa to je lako, ja sam to učinio već stotinu puta.“ Iako izazovno, prestati pušiti je moguće i uvijek vrijedno truda. Stoga, ako pušite, vrijeme je da napravite prvi korak prema zdravijem životu, duljem vijeku i svakodnevici bez dima.
Ova objava Jedna kutija dnevno skraćuje život za 40 dana! Evo zašto je danas pravi trenutak da ostavite cigarete se prvi puta pojavila na cityportal.hr.