Prijava

Vaša prijava

Evo koje su bile goruće teme na sjednici Gradskog vijeća


Na 21. sjednici Gradskog vijeća usvojen je polugodišnji izvještaj o izvršenju Proračuna Grada Velike Gorice. U prvih šest mjeseci ostvareno je gotovo 137,3 milijuna kuna prihoda ili 44 posto godišnjeg plana i 118,3 milijuna kuna rashoda ili 37,8 posto godišnjeg plana.

 

„Iz navedenog proizlazi da je u obračunskom razdoblju Grad ostvario višak prihoda i primitaka tekućeg razdoblja u iznosu od 18.977.728 kuna, a koji sa manjkom iz 2015. godine od 10.037.000 kuna čini ukupan višak prihoda i primitaka u iznosu 8.940.000 kuna“, kazala je pročelnica Upravnog odjela za financije Žaneta Štefančić.

 

Gradonačelnik Dražen Barišić podsjetio je na nekoliko važnih kapitalnih objekata u gradu, od škole u Novom Čiču, vrtića u Velikoj Mlaki, izgradnje Komunalnog centra, rotora, energetske obnove zgrada, rekonstrukcije ulica, do onih koji će tek uslijediti, poput mrtvačnice u Kušancu, Centra za posjetitelje, vrtića u Cvjetnom naselju te gradskog bazena čija će izgradnja početi za dva mjeseca.

 

Osvrnuvši se na polugodišnji izvještaj, potpredsjednik Gradskog vijeća, SDP-ov Damir Šimunić zaželio je više samokritičnosti kod gradonačelnika, a upozorio je na most Kuče koji je važan za mještane i čija obnova nikako da krene. Kritičan i slikovit Šimunić je bio vezano uz izgradnju bazena kojeg je usporedio s ‘malo većom kadom’.

 

„Gradonačelnik je s ovom malo većom kadom zatvorio svaku priču o pravom gradskom bazenu za idućih 30-ak godina. Ona će poslužiti za školu plivanja učenika osnovnih škola koji neće ići u Utrinu nego ovdje“.

 

Vrlo slično o bazenu je govorio i HNS-ov Goran Beus Richembergh, ističući kako je Gorici potrebno javno kupalište s olimpijskim bazenom.

 

„Ako mislite da će tisuću srednjoškolaca koji će doći iz fore koristiti taj bazen i da će to biti isplativo, mislim da se grdno varamo. Ako nemamo otvoreni bazen sa sunčalištima i zaštićenim prostorom i da se to ne tiska uz stambene blokove, onda nismo riješili dugoročno problem“.

 

Gradonačelnik Barišić napominje kako je izgradnja bazena vrlo ozbiljan projekt, a ne kada, te da će se cijeli kompleks nalaziti na 3900 četvornih metara u kojima će biti i unutrašnja i vanjska kupališta.

 

„U zgradi se nalaze dva bazena. Jedan za plivače od 16,5×25 metara te onaj za neplivače i školu plivanja 10×16 metara te prateći sadržaji kao što su trim dvorana, spa centar, caffe bar s vanjskom natkrivenom terasom te parkiralište za 70 vozila, pješački trg i kolne površine. Predviđen je i prostor za vanjske bazene“, pojasnio je Barišić.

 

SDP-ov Darko Stanilović zatražio je da se u proračunu za iduću godinu planira sanacija prometnica na području Dubranca jer zbog nastalih klizišta tamo žive građani drugog reda.

 

„Tamo su već dva mjesna odbora uručila svoje ostavke, međutim, ništa se ne poduzima. Prolazim tamo dugi niz godina i prava je umjetnost ne završiti negdje u grabi. Pred donošenjem smo novog proračuna, molim da se ta komunalna infrastruktura koliko toliko sanira, makar i s kreditnim sredstvima“, rekao je Stanilović, zaključivši kako u pomoć treba priskočiti i Županija jer to je za Grad preveliki novac.

 

Na to se nadovezao i HSS-ov Ivan Kušević, bivši predsjednik Mjesnog odbora Dubranec, koji je ostavku na tu funkciju podnio prije dva i pol mjeseca. Upozorio je kako se u mjestu pojavljuju nova klizišta, a da se stara nisu sanirala.

 

„Jednostavno sam bio prisiljen podnesti ostavku, to je učinio i Mjesni odbor Cerovski Vrh, a čujem da se spremaju i drugi. Uvijek kada sam govorio upozoravao sam na probleme, trebaju se postaviti prioriteti jer i mi po selima moramo živjeti“.

 

Gradonačelnik je ustvrdio kako niti on nije zadovoljan stanjem prometnica u zoni klizišta, osobito u Vrhovju. Naglasio je kako Grad ulaže u sanaciju, ali kako je riječ o prirodnoj nepogodi koja iziskuje enormna sredstva.

 

„Mi smo prošlih nekoliko godina potrošili tri milijuna kuna na sanaciju klizišta. Nisam mogao vjerovati da postoje takve depresije. Fokus mog djelovanja zasigurno će biti Vrhovje i prometnice. I sad očekujemo sredstva Hrvatskih cesta od milijun i pol kuna za jedno klizište, čime se dodatno povećava iznos sanacije, a opet se nalazimo na jednoj mikro lokaciji. Samo da kažem kako u Kravarskom postoji 48 klizišta. Jedva su spasili groblje za 2,5 milijuna kuna, a da imaju 50 ili 80 milijuna kuna, bili bi na istome, ništa se vidjelo ne bi. U pitanju je kataklizma i s tim se moramo suočiti“, zaključio je Barišić.

 


Pozivnica - Dan škole 2024./2025.