Prijava

Vaša prijava

Paljenje rakije: Mraclinci podsjetili na pomalo zaboravljen običaj


Stari običaj paljenja rakije, kako su to nekada radili naši djedovi i bake, članovi KUD-a Dučec uprizorili su jučer na Jančetovom dvorištu u Mraclinu.

 

„Nabavili smo jedan pravi stari kotel. Nažalost nismo imali šljive bistrice jer su one ove godine pozeble, tako da smo radili rakiju od grožđa, no i ona je kvalitetna. Postupak je jednostavan, ništa drugo nego destilacija, ali ipak treba puno znanja i umijeća da se dobi rakija“ rekao je Vjekoslav Kovačić, predsjednik KUD-a Dučec.

 

rakija-1

 

Zadužen za cijeli postupak paljenja rakije bio je Zlatko Galeković Kiki, jedan od posljednjih čuvara ove tradicije.

 

„Prije svega potrebno je kotel dobro oprati i dezinficirati, kako bi rakija bila bolja. Nakon toga, 80 posto kotla napunimo sa sadržajem, sa šljivama ili u ovom slučaju s tropom i onda naložimo vatru. Ispočetka vatra mora biti jaka, no kasnije se mora smanjiti jer rakija ne smije teći niz cijev, nego lagano kapati. Prvu rakiju koja izađe moramo odvojiti jer je riječ o lako hlapljivom i štetnom alkoholu. Dalje uzimamo srednju rakiju, tu do jačine kako tko želi, uglavnom 18 ili 19 gradi. Na kraju izlazi plaviš koji isto nije dobar. Cijeli postupak traje 4 i pol sata. Ovaj kotel je zapremnine 100 litara, a dobili smo 8 litara rakije“objasnio nam je Galeković.

 

rakija-3

 

Dobre kapljice nije nedostajalo, kao niti ukusne domaće hrane. Za turopoljski gulaš pobrinula se Vera Vincek Mamulina, dok je Vesna Tafra spremila kukuruzni kruh i podrapane gače.

 

Paljenje rakije prvi je u nizu događaja u sklopu „Dučecovih spelanacija“. Za dva tjedna obilježit će početak asanacije u Mraclinu koja se zbila prije 90 godina.

 


Naši sportaši vrijedni su i pod praznicima