Prije točno 90 godina predstavnici Škole narodnoga zdravlja dr. Andrije Štampara stigli su u Mraclin i započeli najvažniji projekt u povijesti Mraclina takozvanu asanaciju – pobošljanje životnog standarda. Zatekli su veliku baru ispred današnjeg Doma zdravlja koju su mještani koristili kao deponij i koja je bila izvor zaraze. Baru su sanirali, riješili problem oborinske vode, mještanima izgradili bunare s pitkom vodom te otvorili liječničku ordinaciju i ljekarnu.
„Oni su došli u Mraclin, napravili su asanaciju i jedan veliki napredak učinili Mraclinu. Napravili su zgradu gdje je smješten Dom zdravlja i gdje se nalazio prvi Rentgen u to vrijeme“, rekao je predsjednik KUD-a Dučec Vjekoslav Kovačić.
U znak sjećanja na ovaj događaj Mraclin nastavlja s unapređenjem kvalitete života. U park ispred Doma zdravlja, mjestu na kojem se nekada i nalazila opasna bara, mještani su posadili tri lipe, dvije vrbe, ginko, hrast lužnjak te američki likvidambar.
„Sadnjom ovog drveća mi se prisjećamo tog vremena i tih ljudi koji su svima nama u Mraclinu promijenili život i dali nam daleko bolju startnu poziciju“, dodao je Kovačić.
Riječ je o projektu KUD-a Dučec kojeg je pohvalila predsjednica Mjesnog odbora Mraclin Sandra Crnić.
„KUD Dučec je izrazio želju za sadnjom drveća, mi smo to podržali i stupili u kontakt s našom inženjerkom agronomije Ivom Brozinčević, koja je odabrala vrste. Akcija je upravo realizirana i došlo je do pomlađivanja drveća u našem parku“, istaknula je Crnić.
„Nastojali smo pri planiranju i odabiru vrsta sačuvati izvorni oblik parka i nadopuniti ga sa našim autohtonim vrstama koje prirodno obitavaju na ovom staništu“, pojasnila je inženjerka Brozinčević.
Javnozdravstveni značaj Mraclina je iznimno velik jer je on svojevremeno bio eksperimentalno selo Andrije Štampara i njegovih suradnika, ističe znanstvenica i donedavna ravnateljica Škole narodnoga zdravlja prof. Jadranka Božikov.
„Ono što je najznačajnije je uvođenje patronažnih sestara od 1926. godine, koje su se nekad zvale sestre posjetilje. One su obilazile kuće i bavile se socijalno-zdravstvenim radom“, kazala je Božikov.
Čuvena građevina koju je dao izgraditi Andrija Štampar, a mještani je jednostavno zovu ‘Zgrada’, obnovljena je prije 10 godina. U sanaciju je uloženo 750 tisuća kuna.
„To je bilo u povodu 80 godina Zgrade, danas obilježavamo 90 godina i kao što vidimo ona i dalje služi mještanima“, napomenuo je zamjenik gradonačelnika Stjepan Kos.
O projektu poboljšanja životnog standarda Mraclina večeras je govorio dr. Željko Dugac, znanstvenik s Odsjeka za filozofiju znanosti HAZU i jedan od naših vodećih povjesničara medicine.
Galerija fotografija: