Proračun Zagrebačke županije za 2018. godinu iznosi 671,442.824 kuna i veći je u odnosu na ovu godinu za 7,6 posto. Proračun je usvojen s pet amandmana ukupne vrijednosti 15,6 milijuna kuna, od čega najveći dio, čak 12 milijuna kuna, se planira amandmanima osigurati za sufinanciranje kupnje udžbenika za sve učenike osnovnih škola u Zagrebačkoj županiji. Amandmanima su proračunska sredstva preraspoređena i za povećanje sredstva za preglede mobilnim mamografom, javne potrebe u sportu, za naknadu za svako novorođeno dijete te kao dodatna pomoć programima Crvenog križa Zagrebačke županije.
“Proračun je ovim amandmanima značajnije promijenjen ne toliko u financijskom koliko u sadržajnom smislu, a to znači da su sredstva za ove amandmane bitno smanjila sredstva za planirane programe i projekte temeljem kojih sam dobio povjerenje žitelja Zagrebačke županije na posljednjim lokalnim izborima”, rekao je župan Stjepan Kožić.
Župan je dodao da se načelno slaže s projektima koji su predloženi amandmanima, no istovremeno je svjestan da to znači velike rezove za potpore u gospodarstvu, poduzetništvu, poljoprivredi, “a upravo smo zahvaljujući razvoju tih područja postali treća županija u Republici Hrvatskoj prema indeksu razvijenosti”. Također, Kožić je pojasnio da je povećanje proračuna za iduću godinu, kako ukupnog tako i izvornog, rezultat očekivanog nastavka daljnjeg rasta gospodarstva i zaposlenosti, povećanja broja projekata i udjela koji se sufinanciraju iz fondova EU.
Članovi Skupštine složili su se da se s Gradom Zagrebom potpiše Sporazum o suradnji na pripremi projekta “Centar za gospodarenje otpadom Zagreb”. Nakon sklapanja Sporazuma, Zagrebački centar za gospodarenje otpadom d.o.o. će pokrenuti aktivnosti za izradu projektnog zadatka radi izrade studijsko-projekte dokumentacije za koju će Ministarstvo zaštite okoliša i energetike osigurati 85 posto sredstava. Sporazumom se utvrđuje kako će se Centar za gospodarenje otpadom nalaziti na području grada Zagreba, dok će se na području Zagreba i Zagrebačke županije projektirati pretovarne stanice. Vrsta tehnologije obrade i način zbrinjavanja otpada unutar samog centra kao i točan broj i lokacije pretovarnih stanica definirat će se studijom izvedivosti.
Prihvaćen je i Program mjera sanacije unutar zona sanitarne zaštite izvorišta Strmec, Šibice i Bregana za postojeće građevine i djelatnosti za petogodišnje razdoblje, a koji sadrži sve potrebne aktivnosti za realizaciju sanacijskih mjera i zahvata s ocjenom stanja i utjecaja, prioritetne sanacijske zahvate, troškove, načine i rokove sanacije i rehabilitacije, nositelje aktivnosti te način osiguranja potrebnih sredstava.