Prijava

Vaša prijava

Evo kako će se riješiti problem zbrinjavanja komunalnog otpada iz Zagrebačke županije


Sredinom studenoga planira se objaviti otvoreni postupak javne nabave za izradu studijsko-projektne dokumentacije za gradnju Centra za gospodarenje otpadom Zagreb.

„U njemu će se, kada bude sagrađen, i tehnologijom koja će se izradom studijsko-projektne dokumentacije definirati, zbrinjavati komunalni otpad s prostora Zagreba i Zagrebačke županije. Gradit će se u istočnom produžetku centralnog uređaja za pročišćavanje otpadnih voda grada Zagreba u Resniku“, poručili su iz Zagrebačke županije.

Cijena izrade dokumentacije procijenjena je na 30 milijuna kuna. U iznosu od 85 posto, odnosno 25,5 milijuna kuna financirat će se sredstvima iz Kohezijskog fonda EU. Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost odobrio je sufinanciranje u iznosu od pet posto, odnosno 1,5 milijuna kuna. Ministarstvom regionalnog razvoja i fondova EU sudjelovat će u projektu s 5 posto, a preostali iznos u omjeru 75 posto25 posto osigurat će Grad Zagreb i Zagrebačka županija.

Izrada studijsko-projektne dokumentacije obuhvaća, uz ostalo, izradu studije izvodljivosti s analizom troškova, koristi i analizom poslovnog modela, studije utjecaja na okoliš, izradu idejnog projekta CGO-a, ishođenje lokacijske dozvole i projektne prijave (aplikacijskog paketa) za EU financiranje same gradnje, izradu projektno-tehničke dokumentacije za pretovarne stanice (maksimalno osam na području Zagrebačke županije), kao i izradu dokumentacije za javnu nabavu za gradnju Centra i pretovarnih stanica te dokumentacije za nabavu opreme potrebne za njihov rad.

„Svaka stvar ima svoga gospodara, pa tako i otpad. Svi zajedno moramo osvijestiti činjenicu da nije svaki otpad smeće. Dapače, veliki dio njega je ponovno uporabljiv. To je nešto na čemu moramo raditi kako bi svi zajedno učinkovito gospodarili otpadom“ – rekla je zamjenica župana Nadica Žužak.

Kao primjere dobre prakse zamjenica je istaknula gradove Sveti Ivan Zelina i Ivanić-Grad te općinu Bistra u kojima se provodi pilot projekt odvojenog sakupljanja otpada na kućnom pragu.

„Stopa reciklaže popela se na 30 posto, dok se volumen odloženog komunalnog otpada smanjio za 50 posto. Dokazali smo ‘da se može’“, rekla je zamjenica Žužak.