Prijava

Vaša prijava

Mijenja se Statut Grada Velike Gorice


Odbor za statutarno-pravna pitanja Gradskoga vijeća Grada Velike Gorice uskladio je Statut Grada Velike Gorice sa Zakonom o izmjenama i dopunama Zakona o lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi (NN 123/17).

Najvažnije izmjene temeljnog dokumenta Grada odnose se na pravo predlaganja raspisivanja lokalnog referenduma, raspolaganje imovinom, ovlast raspuštanja vijeća mjesnih odbora i prava vijećnika.

Odluka o izmjeni i dopuni Statuta naći će se pred gradskim vijećnicima u četvrtak.

LOKALNI REFERENDUM

Raspisivanje referenduma za opoziv gradonačelnika i njegovih zamjenika može predložiti 20% ukupnoga broja birača ili 2/3 članova Gradskoga vijeća. Referendum se ne smije raspisati prije proteka roka od šest mjeseci od održanih izbora ni u godini u kojoj se održavaju redovni izbori za gradonačelnika.

Lokalni referendum dosad su mogli inicirati samo građani, a rok počeka bio je 12 mjeseci.

PRAVA VIJEĆNIKA

U Statut je unesena odredba da vijećnik ima pravo na opravdani neplaćeni izostanak s posla radi sudjelovanja u radu Gradskoga vijeća i njegovih radnih tijela.

Iz Statuta je brisana odredba prema kojoj vijećnik ne može biti kazneno gonjen niti odgovoran zbog glasovanja, izjava ili mišljenja iznesenih na sjednicama Gradskoga vijeća.

RASPUŠTANJE VGČ/VMO

Na Gradsko vijeće prelazi ovlast raspuštanja vijeća jedinice mjesne samouprave.

Gradonačelnik i dalje obavlja nadzor te predlaže raspuštanje vijeća ako ono učestalo krši statut jedinice, pravila jedinice ili ne izvršava povjerene mu poslove.

DRUGO RASPOLAGANJE

Novina u odnosu na ovlasti Gradonačelnika za odlučivanje o stjecanju i otuđivanju nekretnina i pokretnina je što se umjesto termina “raspolaganje ostalom imovinom” utvrđuje termin “drugo raspolaganje imovinom”. Odbor za statutarno – pravna pitanja obrazlaže da nova odredba obuhvaća sve vrste raspolaganja.

Osnivanje, spajanje ili diobu jedinice mjesne samouprave moći će po novom inicirati i 2/3 članova Gradskoga vijeća. I dalje to može učiniti 10% građana s prebivalištem na području, a udrugama građana pravo je brisano.

I ovdje se izraz “dobar domaćin” za pojam bonus pater familias, koji u rimskom pravu označava apstraktno mjerilo za određivanja stupnja pažnje s kojom se treba postupati u pravnom predmetu, mijenja izrazom “dobar gospodar”.

Tekst i foto: Ante Vekić


Pravila Prve čitaonice u Velikoj Gorici