Idućeg tjedna kreću upisi u srednje škole, a učenici koji žele upisati obrazovanje za obrtničko zanimanje, točnije zanimanje u sustavu vezanih obrta, za upis trebaju pripremiti sklopljeni Ugovor o naukovanju. Brojni učenici i njihovi roditelji, a i neki novo-licencirani obrti i pravne osobe se po prvi puta susreću s ovim pojmovima. U ovom i nadolazećim člancima, pripremili smo ključne informacije koje će vam pomoći u provedbi naukovanja.
Što je naukovanje i zašto moramo sklopiti Ugovor o naukovanju? I kakvu to nagradu i zašto dobivaju učenici?
Zakon o obrtu je propisao da učenik i poslodavac sklapaju Ugovor o naukovanju. Ugovorom o naukovanju određuju se obveze i odgovornosti poslodavca i učenika, kao i način raskida ugovora. Savjetujemo vam da prilikom sklapanja ugovora obratite pažnju na njegov sadržaj, naročito na svoje obveze. Poznavanje odredbi ugovora pomoći će vam da izbjegnete eventualne nesuglasice koje mogu dovesti do raskida ugovora kao i do oduzimanja licencije. Prije nego što potpišete ugovor, pažljivo ga pročitajte. Napominjemo da je Ugovor o naukovanju zakonski reguliran u Pravilniku o minimalnim uvjetima za ugovore o naukovanju, i da njegove odredbe nije dopušteno mijenjati niti precrtavati. Ugovor treba potpisati u četiri primjerka. Učenik će potpisani ugovor o naukovanju uz pomoć škole evidentirati putem interaktivne web-aplikacije E-naukovanje (https://enaukovanje.gov.hr/login.htm).
Nakon uspješnog evidentiranja, upisat će evidencijski broj ugovora na sva četiri primjerka. Jedan ispunjeni primjerak Ugovora učenik će donijeti u obrt ili pravnu osobu, a jedan primjerak škola će dostaviti područnoj Obrtničkoj komori na verifikaciju.
Važna stavka ugovora je obvezno plaćanje nagrade učeniku na praktičnom dijelu naukovanja. Učenici na naukovanju primaju nagradu za obavljeni posao, a nagradu osigurava poslodavac. Iznose nagrade po satu možete pronaći na https://www.hok.hr/obrazovanje/strukovno-obrazovanje-za-programe-vezanih-obrta/nagrada-za-naucnike. Kako bi se olakšala obveza isplate redovite nagrade učenicima, poduzetnicima i obrtnicima dostupni su poticaji koje objavljuje Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja, a putem kojih je moguće zatražiti refundaciju isplaćenih iznosa nagrada nakon objave natječaja za tu školsku godinu.
Također, dostupne su i porezne olakšice na temelju Zakona o državnoj potpori za obrazovanje i izobrazbu. Osnovica za izračun poreza na dobit i poreza na dohodak od samostalnog rada može se sniziti ako poslodavac priloži dokaz o isplatama nagrade naučniku:
- poduzetnik kod kojega su na naukovanju jedan do tri naučnika može poreznu osnovicu ili dohodak od samostalne djelatnosti iz stavka 1. članka 6. Zakona o državnoj potpori za obrazovanje i izobrazbu umanjiti za 5%;
- poduzetnik kod kojeg je na naukovanju više od tri naučnika može postotak umanjenja porezne osnovice ili dohotka od samostalne djelatnosti povećati za jedan postotni bod po svakom naučniku, a najviše do 15% porezne osnovice ili dohotka od samostalne djelatnosti; iznos umanjenja osnovice poreza na dobit ili dohotka od samostalne djelatnosti ne može biti veći od godišnjeg neoporezivog iznosa nagrada učenicima za vrijeme izvođenja naukovanja po svakom naučnik.
Zahtjev za dobivanje državne potpore za obrazovanje i osposobljavanje predaje se sa zahtjevom za povrat poreza za prethodnu kalendarsku godinu.
Važno je napomenuti da je nagrada značajan motivirajući faktor za učenike, jer mladi ljudi prvi put ulaze u svijet rada. Poštivanjem ugovornih obveza u ranoj dobi uči se mladog čovjeka da za sve sudionike u društvu postoje prava, ali i obveze. Isplatom ugovorene nagrade mladi čovjek uči da se novčane vrijednosti stječu radom, stoga ovu obvezu nemojte zanemarivati.
U slučaju potrebe za dodatnim informacijama, slobodno se obratite savjetnicima za obrazovanje u područnim obrtničkim komorama i Hrvatskoj obrtničkoj komori.
Učenicima i njihovim mentorima želimo uspješne upise, ugodan ljetni odmor i puno uspjeha u sljedećoj školskoj godini!