Predstavništvo Europske komisije u Hrvatskoj objavilo je da "Meso turopoljske svinje" dobiva zaštićenu oznaku izvornosti (ZOI) i taj će naziv biti uvršten na popis 1657 zaštićenih poljoprivrednih proizvoda.
Meso ove autohtone pasmine je, kako je navedeno u dokumentu Europske komisije zaštićene oznake izvornosti (ZOI), tamnije i crvenije boje, kompaktnije mišićne teksture, a termički obrađeno, ono je pri konzumaciji elastično-sočne konzistencije, punog okusa i specifične arome koju daju otopljene masnoće mesa. Dokument, uz ostalo, navodi i da je područje proizvodnje proizvoda „Meso turopoljske svinje” ograničeno na kontinentalnu Hrvatsku te da obuhvaća 13 županija i grad Zagreb. Uzgoj turopoljskih svinja stoljećima je bio važan za egzistenciju lokalnog stanovništva, a bogate šume, posebno hrasta, vodno bogatstvo i umjerena klima Turopolja, oduvijek su pogodovali razvoju svinjogojstva.
Zaštita zemljopisnog podrijetla hrane iz EU na snazi je već godinama, a nakon pristupanja EU-a Ženevskom aktu 2019. godine kojim se omogućuje globalno priznavanje lokalnih neprehrambenih proizvoda te usvajanja Stajališta Europskog parlamenta i Vijeća 12. rujna ove godine, postala je moguća i zaštita oznaka zemljopisnog podrijetla obrta i industrijskih proizvoda EU-a. Nova pravila zaštitit će velik broj obrtničkih i industrijskih proizvoda poput čipke, stakla, prirodnog kamenja, nakita ili porculana, diljem EU-a i globalno.
Zaštita zemljopisnog podrijetla prehrambenih i neprehrambenih proizvoda važan je mehanizam podrške mikro, malim i srednjim poduzećima tj. obrtima jer im olakšava izlaz na inozemno tržište, čini ih konkurentnijima te im pomaže u borbi protiv krivotvorenih proizvoda, ali i podiže razinu svjesnosti o tradicionalnim proizvodima manje razvijenih regija, štiti zanimanja u obrtničkom sektoru, stvara nova radna mjesta i privlači turiste.
Izvorni članak Predstavništva Europske komisije u Hrvatskoj možete pronaći ovdje.
Popis svih zaštićenih oznaka zemljopisnog podrijetla prehrambenih i poljoprivrednih proizvoda nalazi se u bazi podataka eAmbrosia, a više informacija dostupno je na stranicama Sustava kvalitete EU-a.
Stajalište Europskog parlamenta i Vijeća o zaštiti oznaka zemljopisnog podrijetla za obrtničke i industrijske proizvode usvojeno 12. rujna, možete pronaći ovdje.