Posljednjih nekoliko mjeseci uloženo je mnogo truda na uvođenju novog sustava gospodarenja otpadom na području Grada Velike Gorice. Kako bi novi sustav gospodarenja otpadom u potpunosti zaživio i smanjio količine miješanog komunalnog otpada koji se odlaže na odlagalište, a povećao količine odvojeno prikupljenog otpada, važno je građane educirati i informirati o svim pravilima novog načina sakupljanja otpada. Time će se kod njih stvoriti dobra navika odvajanja otpada „na kućnome pragu“.
Ured za zaštitu okoliša Grada Velike Gorice i komunalno društvo VG Čistoća namjeravaju to postići provedbom projekta edukacije i informiranja građana pod nazivom „Pametno gospodarenje otpadom Grada Velike Gorice“ koji je sufinanciran iz europskog Kohezijskog fonda, kroz poziv za prijavu projekta „Provedba Programa izobrazno – informativnih aktivnosti o održivom gospodarenju otpadom“. U tijeku je sklapanje Ugovora o dodjeli bespovratnih sredstava između Grada Velike Gorice i Ministarstva zaštite okoliša i energetike RH ukupne vrijednosti 1.812.997,12 kuna, od čega se iz Kohezijskog fonda sufinancira 1.096.245,50 kuna.
Grad Velika Gorica u suradnji s VG Čistoćom izradio je Plan edukacije i informiranja „Pametno gospodarenje otpadom Grada Velike Gorice“ temeljem kojeg će se provesti aktivnosti u svrhu izobrazbe i informiranja građana o pravilnom postupanju s otpadom, primjerice o odvojenom prikupljanju otpada, ponovnom korištenju predmeta izdvojenih iz otpada, smanjenju proizvodnje otpada i kompostiranju biootpada. Projekt je započeo 30.11.2018. godine, a provodit će se kontinuirano tijekom 20 mjeseci zajedničkim snagama VG Čistoće i Grada Velike Gorice. Izobrazno – informativne aktivnosti moraju se provoditi kao mjera smanjivanja ili sprječavanja nastanka otpada, ali i radi podizanja svijesti građana o pravilnom postupanju s otpadom. Aktivnosti edukacije i informiranja VG Čistoća i Grad Velika Gorica provodit će kontinuirano i nakon dovršetka projekta, prilikom provedbe svih mjera gospodarenja otpadom, a sve kako bi znanje i relevantne informacije bile pravovremeno proslijeđene građanima.
Projektom je predviđeno pristupiti svim skupinama građana i svim dionicima sustava gospodarenja otpadom na području Grada Velike Gorice te ukupnim aktivnostima obuhvatiti sve stanovnike Grada. Opći ciljevi projekta su:
educirati i informirati sve građane Grada Velike Gorice i sve ostale korisnike sustava gospodarenja otpadom na području Grada o pravilnom gospodarenju otpadom u novom sustavu prikupljanja i odvoza otpada „na kućnome pragu“ izgraditi svijest i razumijevanje javnosti o potrebi zaštite okoliša i održivog razvoja, odnosno učinkovitog upravljanja resursima izgraditi svijest o važnosti poštivanja hijerarhije gospodarenja otpadom i smanjenja konzumerističkih navika u prijelazu s linearnog na kružno gospodarstvo informirati građane Grada Velike Gorice o tokovima otpada na području Grada i uključiti ih u donošenje odluka o budućem razvoju sustava gospodarenja otpadom omogućiti građanima dostupnost svih informacija o postupcima gospodarenja s pojedinim vrstama otpada i praćenje tijeka i obrade odnosno recikliranja sakupljenog otpada provedbom programa informiranja i edukacije doprinijeti smanjivanju količine otpada odloženog na odlagalište, povećanju količine otpada koji se odvojeno sakuplja, oporabljuje ili ponovno koristi te smanjenju količine biorazgradivog otpada koji se nalazi u miješanom komunalnom otpadu.U sklopu ovog projekta provest će se izobrazno – informativne aktivnosti u vidu tiskanja različitih promotivnih i edukativnih materijala poput letaka, brošura, slikovnica, plakata o pravilnom gospodarenju otpadom, edukacija putem emisija i oglasa na radiju i regionalnoj televiziji, izrada internetskog portala o pravilnom gospodarenju otpadom na postojećem web portalu Grada Velike Gorice, postava edukativne kazališne predstave za djecu, održavanje edukativnih radionica, konferencija i sajmova na kojima će se educirati građane, osobito najmlađe, o pravilnom gospodarenju otpadom.
Pred nama je razdoblje u kojem je potrebno izgraditi svijest građana o važnosti odgovornog postupanja s komunalnim otpadom, jer odlaganjem u kantu, otpad ne prestaje biti naša briga. Krenimo zajedničkim snagama promišljati i djelovati na način da otpad nije smeće, već se naprotiv, u njemu skriva izvor dodatnih sirovina i energije. Zato je odgovornost na svima nama i naša obaveza brinuti o otpadu koji proizvedemo. Promijenimo napokon naše potrošačke navike i koristimo proizvode i stvari na način da se produlji njihov životni vijek.