Prijava

Vaša prijava

  • Rubrika
  • Lokalna uprava

Portal otvorenih podataka Grada Velike Gorice

Portal otvorenih podataka Grada Velike Gorice

Grad Velika Gorica ima Portal otvorenih podataka. Otvoreni podaci se odnose na informacije koji su prikupljene, proizvedene ili plaćene od strane Grada. Hrvatska već duže vrijeme ima Portal otvorenih podataka Republike Hrvatske. Ono što je karakteristično za te naše portale otvorenih podataka je da se ne možemo oteti dojmu da su tu samo zbog zadovoljavanja forme. 17. srpnja 2019. na snagu je stupila Direktiva (EU) 2019/1024 o otvorenim podatcima i ponovnoj uporabi informacija javnog sektora kojom je uspostavljen pravni okvir za ponovnu uporabu informacija javnog sektora i koji obvezuju i Grad Veliku Goricu.

Krajem travnja objavljena je vijest o pokretanju Portala otvorenih podataka, ali osim same vijesti nismo mogli pročitati nikakav osvrt na objavljene podatke. Na naslovnici službenog portala Grada Velike Gorice ne postoji poveznica koja bi posjetitelje odvela na portal, a jedini link na portal je u objavi koja je zakopana s ostalim vijestima.

Na Portalu otvorenih podataka nalazi se 71 skup podataka koji su raspoređeni u 12 kategorija. Jedino je kategorija Financije trenutno bez ijednog podatka.

U kategoriji Administrativno nalazi se popis naselja. Na poveznici se nalazi karta naselja, a u lijevom izborniku nudi vam se mogućnost uvida u podatke i njihovo preuzimanje u dva formata (.csv i .xlsx). Možete vidjeti i preuzeti popis naselja (uključujući i općine Kravarsko, Orle i Pokupsko). Ono što nedostaje u ovom skupu podataka, kao i u ostalima koji su objavljeni na portalu, je ono što je u direktivi opisano kao skup podataka visoke vrijednosti, a to su geoprostorni podaci. Vi možete vidjeti na karti gdje se nalazi i što obuhvaća pojedino naselje, ali ne možete preuzeti geoprostorne podatke za navedena naselja. To je jedna od najvažnijih stvari koju bi trebalo omogućiti za preuzimanje. Nadam se da će nadležni pročitati ovo i osloboditi te podatke.

Kategorija Energetika donosi zanimljive podatke o solarnim elektranama, svjetiljkama javne rasvjete, rasvjetnim mjestima i postajama za iznajmljivanje bicikala. Za punionice automobila nedostaju podaci. I u ovim skupovima podataka nedostaje ključni detalj - geoprostorni podaci.

Kategorija Gospodarstvo donosi osnovne podatke o raznim gospodarskim i komunalnim zonama. Posjetitelji imaju uvid u zone ali opet nedostaju oslobođeni geoprostorni podaci.

Obrazovni sustav nam donosi popis škola i dječjih vrtića. Nema geoprostornih podataka, oni vještiji će uz pomoć adrese moći geolocirati lokacije, ali to nije smisao otvorenih podataka.

Kategorija Okoliš započinje s poveznicama na druge lokacije (Kvaliteta zraka, DHMZ). Za informativne ploče nema podataka, a javne sprave donose popis opreme u gradu i u naseljima. Nema geoprostornih podataka ali ima niz zanimljivih podataka o opremi (proizvođač, dimenzije, materijal, podloga, vlasništvo, upravitelj, katastarska čestica). U kategoriji su dostupni skupovi podataka o igralištima, klupama i stolovima, parkovima, cvijetnjacima, travnjacima, živicama i stablima (vrsta, stanje, kada je iduća kontrola).

U kategoriji Ostalo dosta skupova podataka nema podataka, a kategorija Populacija donosi broj stanovnika za gradske četvrti i mjesne odbore. Projekti imaju jednu poveznicu i jednu vizualizaciju.

Kategorija Promet ima najviše skupova podataka. To je kategorija u kojoj su geoprostorni podaci ključni, ali osim popisa i nekih dodatnih informacija ti podaci nisu dostupni za preuzimanje. Pješačko-biciklistički pravci su beskorisni bez tih podataka (kad kažete pravac biciklista prvo traži gdje je gpx datoteka). Zanimljivo mi je navođenje jedne biciklističke staze (najvećim dijelom na šumskom području katastarske općine Donja Lomnica - do Kostanjevca) koja to zapravo nije. Iz opisa mi se čini da je taj pravac bio dio neke prošle biciklijade i nekako je zalutao u ovaj set podataka. Skup podataka o autobusnim linijama nije osvježen, još uvijek su navedene stare ZET-ove linije, nema novih linija s novim oznakama koje prometuju od 1. srpnja. Taj skup je primjer klasične boljke naših portala otvorenih podataka - ne osvježavaju se podaci. Za ovaj skup bi trebalo ostaviti stare linije i uz njih navesti podatak o aktivnosti (u kojem vremenu su bile aktivne) i dodati nove linije. U ovom skupu jako nedostaju geoprostorni podaci. Slična je stvar i s cestama, a zanimljivo je kako je tu objavljen popis za cijelu Hrvatsku. Isti slučaj je i za dionice. Skup Tip kolnika ima zanimljive podatke o vrsti, zadacima zimske službe ali i o vremenu asfaltiranja i izvođačima. No izgleda da ni taj skup podataka nema ažurirane podatke jer nedostaju nedavna asfaltiranja.

Kategorija Upravljanje otpadom donosi popise koševa, reciklažnih dvorišta, zona, spremnika i građevina. Nema geoprostornih podataka.

Kategorija Vode nema nikakvih podataka za preuzimanje.

Zaključak

Prvi korak u oslobađanju podataka je napravljen, u idućem koraku bi trebalo podatke obogatiti s geoprostornim podacima, a onda krenuti dalje. Ono što je kod skoro većine skupova podataka nužno je njihovo redovno osvježavanje. Tu već vidimo da portal malo kasni.

Jedan od najzanimljivijih skupova podataka koje Grad obavezno mora objaviti jednom godišnje je izvješće o tržištu nekretnina. To izvješće se objavljuje jednom godišnje u PDF formatu. Te podatke bi trebalo objaviti na portalu u strojno obradivom formatu za sve godine za koje izvješće postoji. Ako potražite popis gradske imovine jedino što je djelomično upotrebljivo je jedan odgovor na portalu ImamoPravoZnati. Zašto taj popis nije javno dostupan? To je idealan skup podataka za portal otvorenih podataka. Kod nekih podataka je važno prikazati i sljedivost, a ne samo aktualno stanje.

Što mislite, je li ovaj projekt dio stalne strategije otvorenih podataka Grada Velike Gorice ili samo zadovoljavanje još jedne dosadne direktive?